Aktiebolag Trelleborg
J2-center VVS AB
64 sökningar
Omsättning 2025
4,5 mkr
+9,9 %Rörelsemarginal
12,3 %
+4,3 p.e.Soliditet
59,0 %
+20,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 517 | 4 110 | 3 485 | 0 | 0 | 0 | 0 | 109 |
| Rörelseresultat | 554 | 326 | 341 | −3 | −1 | −6 | 4 | −245 |
| Årets resultat | 326 | 195 | 240 | −3 | −1 | −7 | 3 | −57 |
| Eget kapital | 917 | 591 | 397 | 157 | 160 | 160 | 167 | 164 |
| Balansomslutning | 1 555 | 1 522 | 847 | 176 | 241 | 245 | 214 | 228 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 517 | 4 110 | 3 485 | 0 | 0 | 0 | 0 | 109 |
| Personalkostnader | 716 | 625 | 231 | 0 | 0 | 0 | 0 | 247 |
| Övriga externa kostnader | 293 | 238 | 119 | 3 | 1 | 6 | 14 | 79 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 954 | −2 921 | −2 794 | — | — | — | — | −28 |
| Rörelseresultat | 554 | 326 | 341 | −3 | −1 | −6 | 4 | −245 |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 551 | 326 | 342 | −3 | −1 | −7 | 3 | −245 |
| Bokslutsdispositioner | −139 | −80 | −60 | 0 | 0 | 0 | 0 | 189 |
| Skatt | 86 | 51 | 42 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 326 | 195 | 240 | −3 | −1 | −7 | 3 | −57 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 198 |
| Kortfristiga fordringar | 178 | 501 | 96 | 1 | 1 | 0 | 0 | 14 |
| Kassa och bank | 1 377 | 1 021 | 751 | 175 | 240 | 245 | 214 | 16 |
| Omsättningstillgångar | 1 555 | 1 522 | 847 | 176 | 241 | 245 | 214 | 30 |
| Summa tillgångar | 1 555 | 1 522 | 847 | 176 | 241 | 245 | 214 | 228 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 541 | 346 | 107 | 110 | 111 | 117 | 114 | 171 |
| Eget kapital | 917 | 591 | 397 | 157 | 160 | 160 | 167 | 164 |
| Justerat eget kapital | 1 139 | 702 | 445 | 157 | 160 | 160 | 167 | 164 |
| Obeskattade reserver | 279 | 140 | 60 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 359 | 791 | 390 | 19 | 81 | 85 | 47 | 64 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 555 | 1 522 | 847 | 176 | 241 | 245 | 214 | 228 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 953 granskade bolag ligger J2-center VVS AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 4,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 12,3 procent, och soliditeten var hög — 59,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 10 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Trelleborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva försäljning och installation av värmepumpar och VVS-material samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Rickard Jönsson (f. 1969) Styrelseledamot
- Victoria Holmkvist (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-05-23 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Danskavägen 54, 231 68, Trelleborg Besök: Danska Vägen 54, Trelleborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7553004 |