Aktiebolag Stockholm
J Strömbergs Måleri & Fast.service AB
83 sökningar
1,3 mkr
−18,0 %-2,8 %
−1,6 p.e.54,1 %
−1,2 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 300 | 1 585 | 1 490 | 1 382 | 1 145 | 1 328 | 1 301 | 1 394 |
| Rörelseresultat | −37 | −19 | 69 | 11 | 44 | −20 | 30 | −50 |
| Årets resultat | −39 | −19 | 67 | 9 | 42 | −23 | 26 | −54 |
| Eget kapital | 144 | 183 | 202 | 134 | 126 | 84 | 107 | 81 |
| Balansomslutning | 266 | 331 | 353 | 185 | 226 | 163 | 222 | 197 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 300 | 1 585 | 1 490 | 1 382 | 1 145 | 1 328 | 1 301 | 1 394 |
| Personalkostnader | 487 | 613 | 687 | 559 | 643 | 770 | 797 | 958 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 13 | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 238 | 239 | 180 | 253 | 242 | 253 | 252 | 266 |
| Övriga rörelseposter, netto | −599 | −739 | −541 | −559 | −216 | −325 | −222 | −220 |
| Rörelseresultat | −37 | −19 | 69 | 11 | 44 | −20 | 30 | −50 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 2 | 2 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | −39 | −19 | 67 | 9 | 42 | −23 | 26 | −54 |
| Årets resultat | −39 | −19 | 67 | 9 | 42 | −23 | 26 | −54 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 13 | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 |
| Kortfristiga fordringar | 68 | 238 | 233 | 76 | 89 | 138 | 188 | 144 |
| Kassa och bank | 198 | 80 | 95 | 109 | 137 | 25 | 35 | 38 |
| Omsättningstillgångar | 266 | 318 | 328 | 185 | 226 | 163 | 222 | 182 |
| Summa tillgångar | 266 | 331 | 353 | 185 | 226 | 163 | 222 | 197 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 83 | 102 | 34 | 25 | −16 | 7 | −19 | −4 |
| Eget kapital | 144 | 183 | 202 | 134 | 126 | 84 | 107 | 81 |
| Justerat eget kapital | 144 | 183 | 202 | 134 | 126 | 84 | 107 | 81 |
| Kortfristiga skulder | 122 | 148 | 151 | 51 | 100 | 79 | 115 | 116 |
| Summa eget kapital och skulder | 266 | 331 | 353 | 185 | 226 | 163 | 222 | 197 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 39 | 39 | 39 | 39 | 39 | 39 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 636 granskade bolag ligger J Strömbergs Måleri & Fast.service AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -2,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 54,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 18 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska bedriva måleri och fastighetsservice samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jan Strömberg (f. 1961) Styrelseledamot
- Eva Strömberg (f. 1960) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-06-10 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Edelundavägen 63, 165 70, Hässelby Besök: Edelundavägen 63, Hässelby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |