starkabolag.se

Aktiebolag Norrtälje

J.Nilsson Marktjänst AB

57 sökningar

Omsättning 2025

783 tkr

−8,0 %
Rörelsemarginal

32,7 %

+25,9 p.e.
Soliditet

50,1 %

−16,9 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning783851861809868
Rörelseresultat2565816−487
Årets resultat1547132085
Eget kapital320305258245324
Balansomslutning1 003455421401490
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning783851861809868
Personalkostnader485627630610588
Av- och nedskrivningar2716395353
Övriga externa kostnader13411896146118
Övriga rörelseposter, netto119−32−80—−22
Rörelseresultat2565816−487
Ränteintäkter110——
Räntekostnader80001
Resultat efter finansiella poster2485917−486
Bokslutsdispositioner−230003022
Skatt4123523
Årets resultat1547132085

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar625341150103
Kortfristiga fordringar13014111215274
Kassa och bank248280298199313
Omsättningstillgångar378421410351387
Summa tillgångar1 003455421401490
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat255208195175189
Eget kapital320305258245324
Justerat eget kapital503305258245347
Obeskattade reserver23000029
Långfristiga skulder31810910910984
Kortfristiga skulder13541544753
Summa eget kapital och skulder1 003455421401490
Ställda säkerheter599002870

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte J.Nilsson Marktjänst AB 783 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,9 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 32,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 50,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Norrtälje.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är gräv- och anläggningsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är J.Nilsson Marktjänst AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av J.Nilsson Marktjänst AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller J.Nilsson Marktjänst AB (559153-1016)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

J.Nilsson Marktjänst AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2018-03-20
Bransch Mark- och grundarbeten (SNI 43120)
Adress
Fyrkvägen 9, 761 73, Norrtälje
Besök: Fyrkvägen 9, Norrtälje
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad