Aktiebolag Hudiksvall
J.Nilsen bygg AB
12 sökningar
670 tkr
+4,7 %23,6 %
+2,0 p.e.18,0 %
+1,9 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 670 | 640 | 546 |
| Rörelseresultat | 158 | 138 | 112 |
| Årets resultat | 37 | 20 | 82 |
| Eget kapital | 164 | 127 | 107 |
| Balansomslutning | 913 | 792 | 326 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 670 | 640 | 546 |
| Personalkostnader | 11 | 105 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 142 | 72 | 36 |
| Övriga externa kostnader | 128 | 177 | 168 |
| Övriga rörelseposter, netto | −231 | −148 | −230 |
| Rörelseresultat | 158 | 138 | 112 |
| Räntekostnader | 27 | 12 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | 131 | 126 | 103 |
| Bokslutsdispositioner | −84 | −100 | 0 |
| Skatt | 10 | 5 | 21 |
| Årets resultat | 37 | 20 | 82 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 709 | 551 | 213 |
| Kortfristiga fordringar | 178 | 94 | 79 |
| Kassa och bank | 26 | 147 | 34 |
| Omsättningstillgångar | 204 | 240 | 113 |
| Summa tillgångar | 913 | 792 | 326 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 102 | 82 | 0 |
| Eget kapital | 164 | 127 | 107 |
| Justerat eget kapital | 310 | 206 | 107 |
| Obeskattade reserver | 184 | 100 | 0 |
| Långfristiga skulder | 470 | 393 | 120 |
| Kortfristiga skulder | 95 | 172 | 99 |
| Summa eget kapital och skulder | 913 | 792 | 326 |
| Ställda säkerheter | 395 | 594 | 350 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 181 granskade bolag ligger J.Nilsen bygg AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 670 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 23,6 procent, och soliditeten var måttlig — 18,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Hudiksvall.
Bolaget skall bedriva byggnadssnickeri samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Johan Nilsen (f. 1993) Styrelseledamot
- Mads Göran Nilsen (f. 1967) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-11-01 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Tjärnvägen 7, 824 34, Hudiksvall Besök: Tjärnvägen 7, Hudiksvall |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |