Aktiebolag Skövde
J-Lantbruk AB
29 sökningar
Omsättning 2025
5,7 mkr
+4,6 %Rörelsemarginal
24,1 %
−0,2 p.e.Soliditet
67,8 %
+15,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 703 | 5 453 | 5 445 | 4 584 | 3 493 |
| Rörelseresultat | 1 373 | 1 321 | 1 202 | 762 | 653 |
| Årets resultat | 910 | 809 | 690 | 571 | 433 |
| Eget kapital | 3 338 | 2 428 | 1 619 | 1 029 | 458 |
| Balansomslutning | 4 923 | 4 642 | 2 965 | 2 175 | 1 408 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 703 | 5 453 | 5 445 | 4 584 | 3 493 |
| Personalkostnader | 4 | 16 | 6 | 6 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 45 | 45 | 45 | 45 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 384 | 304 | 349 | 341 | 235 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 897 | −3 767 | −3 843 | −3 430 | −2 605 |
| Rörelseresultat | 1 373 | 1 321 | 1 202 | 762 | 653 |
| Ränteintäkter | 19 | 36 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 5 | 4 | 3 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 391 | 1 353 | 1 199 | 760 | 650 |
| Bokslutsdispositioner | −245 | −334 | −330 | −39 | −100 |
| Skatt | 237 | 210 | 179 | 149 | 118 |
| Årets resultat | 910 | 809 | 690 | 571 | 433 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 270 | 315 | 360 | 405 | 0 |
| Varulager | 834 | 674 | 614 | 327 | 271 |
| Kortfristiga fordringar | 911 | 866 | 608 | 111 | 0 |
| Kassa och bank | 2 908 | 2 787 | 1 383 | 1 332 | 1 137 |
| Omsättningstillgångar | 4 653 | 4 327 | 2 605 | 1 770 | 1 408 |
| Summa tillgångar | 4 923 | 4 642 | 2 965 | 2 175 | 1 408 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 2 403 | 1 594 | 904 | 433 | 0 |
| Eget kapital | 3 338 | 2 428 | 1 619 | 1 029 | 458 |
| Justerat eget kapital | 4 170 | 3 066 | 1 991 | 1 139 | 537 |
| Obeskattade reserver | 1 048 | 803 | 469 | 139 | 100 |
| Långfristiga skulder | 20 | 15 | 13 | 14 | 128 |
| Kortfristiga skulder | 517 | 1 396 | 864 | 993 | 722 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 923 | 4 642 | 2 965 | 2 175 | 1 408 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 500 | 985 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 158 bolag som granskas inom samma bransch hamnar J-Lantbruk AB strax under mitten sett till omsättning, med 5,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 24,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 67,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Sätet finns i Skövde.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva djuruppfödning, växtodling och kapital förvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jörgen Pettersson (f. 1964) Styrelseledamot
- Jesper Pettersson (f. 1989) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-12-14 |
|---|---|
| Bransch | Uppfödning av slaktsvin (SNI 01462) |
| Adress | Ryda Skattegården 10, 534 96, Vara Besök: Ryda Skattegården 10, Vara |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |