Aktiebolag Sandviken
J.Halonen AB
74 sökningar
Omsättning 2025
36,5 mkr
−20,3 %Rörelsemarginal
5,8 %
−3,0 p.e.Soliditet
14,9 %
+2,9 p.e.Anställda
32
+6,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 36 496 | 45 789 | 43 419 | 37 924 | 17 923 | 11 111 | 1 306 | 0 |
| Rörelseresultat | 2 119 | 4 034 | 5 187 | 3 839 | −1 117 | 856 | −1 | 3 |
| Årets resultat | 1 491 | 776 | 2 149 | 1 858 | −816 | 142 | −1 | 3 |
| Eget kapital | 5 729 | 4 237 | 3 388 | 1 239 | −619 | 197 | 54 | 0 |
| Balansomslutning | 38 325 | 35 239 | 27 968 | 19 869 | 14 616 | 15 174 | 203 | 5 |
| Anställda | 32 | 30 | 25 | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 36 496 | 45 789 | 43 419 | 37 924 | 17 923 | 11 111 | 1 306 | 0 |
| Personalkostnader | 18 266 | 17 794 | 14 815 | 13 456 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 3 372 | 2 950 | 2 336 | 1 866 | 1 777 | 547 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 8 402 | 10 455 | 10 888 | 14 605 | 14 348 | 10 759 | 1 306 | 1 687 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 337 | −10 556 | −10 193 | −4 158 | −2 915 | 1 052 | — | — |
| Rörelseresultat | 2 119 | 4 034 | 5 187 | 3 839 | −1 117 | 856 | −1 | 3 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 916 | 1 052 | 983 | 473 | 254 | 119 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 205 | 2 982 | 4 205 | 3 366 | −1 371 | 737 | −1 | 3 |
| Bokslutsdispositioner | 709 | −2 006 | −1 473 | −1 388 | 555 | −555 | 0 | 0 |
| Skatt | 422 | 201 | 583 | 120 | 0 | 39 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 491 | 776 | 2 149 | 1 858 | −816 | 142 | −1 | 3 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 26 100 | 19 898 | 16 867 | 11 549 | 13 414 | 11 933 | 0 | 0 |
| Varulager | 473 | 6 188 | 8 390 | 5 177 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 12 055 | 8 554 | 2 587 | 2 992 | 1 168 | 2 277 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | −303 | 599 | 124 | 151 | 34 | 964 | 203 | 5 |
| Omsättningstillgångar | 12 225 | 15 341 | 11 101 | 8 320 | 1 202 | 3 241 | 203 | 5 |
| Summa tillgångar | 38 325 | 35 239 | 27 968 | 19 869 | 14 616 | 15 174 | 203 | 5 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 |
| Balanserat resultat | 4 188 | 3 411 | 1 189 | −669 | 5 | 5 | 5 | 0 |
| Eget kapital | 5 729 | 4 237 | 3 388 | 1 239 | −619 | 197 | 54 | 0 |
| Justerat eget kapital | 9 030 | 8 101 | 5 660 | 2 341 | −619 | 638 | 54 | 0 |
| Obeskattade reserver | 4 158 | 4 867 | 2 861 | 1 388 | 0 | 555 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 17 133 | 11 925 | 14 302 | 10 333 | 13 465 | 12 505 | 149 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 11 305 | 14 210 | 7 417 | 6 909 | 1 770 | 1 917 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 38 325 | 35 239 | 27 968 | 19 869 | 14 616 | 15 174 | 203 | 5 |
| Ställda säkerheter | 27 511 | 17 052 | 23 366 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 543 bolag som granskas inom samma bransch hamnar J.Halonen AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 36,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,8 procent, och soliditeten var måttlig — 14,9 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 20 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 32 personer, med säte i Sandviken.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Spannmålsproduktion och grovfoderproduktion.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jonas Halonen (f. 1973) Styrelseledamot
- Johanna Halonen (f. 1984) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Torbjörn Arkenäs (f. 1977) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-04-27 |
|---|---|
| Bransch | Stödverksamhet avseende växtodling (SNI 01610) |
| Adress | Sixbovägen 26, 811 98, Österfärnebo Besök: Sixbovägen 26, Österfärnebo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |