Aktiebolag Malmö
J.D. Safcon AB
20 sökningar
Omsättning 2025
126 tkr
−4,5 %Rörelsemarginal
88,1 %
Soliditet
95,0 %
+63,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 126 | 132 | 133 | 943 |
| Rörelseresultat | 111 | −30 | −113 | 168 |
| Årets resultat | 108 | −31 | −70 | 100 |
| Eget kapital | 133 | 25 | 55 | 125 |
| Balansomslutning | 140 | 80 | 160 | 424 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 126 | 132 | 133 | 943 |
| Personalkostnader | 0 | 35 | 92 | 553 |
| Övriga externa kostnader | 65 | 128 | 155 | 222 |
| Övriga rörelseposter, netto | 50 | 1 | 1 | — |
| Rörelseresultat | 111 | −30 | −113 | 168 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — |
| Resultat efter finansiella poster | 111 | −31 | −112 | 168 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 42 | −42 |
| Skatt | 2 | 0 | 0 | 26 |
| Årets resultat | 108 | −31 | −70 | 100 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 9 | 45 | 86 | 89 |
| Kassa och bank | 131 | 35 | 74 | 335 |
| Omsättningstillgångar | 140 | 80 | 160 | 425 |
| Summa tillgångar | 140 | 80 | 160 | 424 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 0 | 30 | 100 | 0 |
| Eget kapital | 133 | 25 | 55 | 125 |
| Justerat eget kapital | 133 | 25 | 55 | 158 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 42 |
| Kortfristiga skulder | 7 | 55 | 105 | 257 |
| Summa eget kapital och skulder | 140 | 80 | 160 | 424 |
Verksamhet
Mätt mot de 9 487 bolag som granskas inom samma bransch hamnar J.D. Safcon AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 126 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 88,1 procent, och soliditeten var hög — 95,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 5 procent. Sätet finns i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Konsulttjänster inom konstruktion av förnyelsebar energi och infrastruktur samt att bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Skyddad identitet (f. 1990) Styrelseledamot
- Skyddad identitet (f. 1998) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-09-28 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Krankajen 40, 211 12, Malmö Besök: Krankajen 40, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |