Aktiebolag Kungälv
Ivkon AB
61 sökningar
2,9 mkr
+2,4 %10,0 %
+0,2 p.e.56,7 %
+22,0 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 949 | 2 879 | 5 256 | 2 293 | 2 903 | 782 | 327 |
| Rörelseresultat | 294 | 282 | 2 818 | 905 | 1 111 | 13 | 142 |
| Årets resultat | 223 | 231 | 2 173 | 718 | 871 | 10 | 112 |
| Eget kapital | 787 | 564 | 2 334 | 961 | 1 043 | 172 | 162 |
| Balansomslutning | 1 389 | 1 629 | 4 078 | 1 694 | 1 598 | 308 | 305 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06* | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 949 | 2 879 | 5 256 | 2 293 | 2 903 | 782 | 327 |
| Personalkostnader | 2 297 | 2 256 | 2 001 | 1 138 | 1 510 | 643 | 142 |
| Övriga externa kostnader | 360 | 343 | 437 | 250 | 281 | 192 | 43 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | 66 | — |
| Rörelseresultat | 294 | 282 | 2 818 | 905 | 1 111 | 13 | 142 |
| Ränteintäkter | 1 | 9 | 2 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 8 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 287 | 291 | 2 820 | 905 | 1 111 | 13 | 142 |
| Skatt | 64 | 60 | 647 | 187 | 240 | 3 | 30 |
| Årets resultat | 223 | 231 | 2 173 | 718 | 871 | 10 | 112 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06* | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 671 | 813 | 2 264 | 822 | 414 | 123 | 133 |
| Kassa och bank | 718 | 816 | 1 814 | 872 | 1 184 | 184 | 172 |
| Omsättningstillgångar | 1 389 | 1 629 | 4 078 | 1 694 | 1 598 | 308 | 305 |
| Summa tillgångar | 1 389 | 1 629 | 4 078 | 1 694 | 1 598 | 308 | 305 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 514 | 283 | 111 | 193 | 122 | 112 | 0 |
| Eget kapital | 787 | 564 | 2 334 | 961 | 1 043 | 172 | 162 |
| Justerat eget kapital | 787 | 564 | 2 334 | 961 | 1 043 | 172 | 162 |
| Kortfristiga skulder | 602 | 1 065 | 1 744 | 733 | 555 | 136 | 143 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 389 | 1 629 | 4 078 | 1 694 | 1 598 | 308 | 305 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 11 738 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Ivkon AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 2,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 10,0 procent, och soliditeten var hög — 56,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Kungälv.
Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom anläggning, bygg, telekom och IT, utveckla spel, bedriva utbildningar och konferenser samt äga och förvalta värdepapper och fastigheter med därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Marcus Petersson (f. 1981) Ordförande, Styrelseledamot
- Christian Genberg (f. 1980) Styrelseledamot
- Marie Jernsund (f. 1980) Styrelsesuppleant
- Johanna Adamsson (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-03-19 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Norgårdsvägen 9, 442 75, Lycke Besök: Norgårdsvägen 9, Lycke |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |