Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar ITW Welding AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
ITW Welding AB ökade omsättningen med 27 procent senaste året. Medianen bland branschens 53 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 2,4 procent, mot branschmedianens 8,8 procent.
Soliditeten ligger på 34,4 procent — branschens median är 60,2 procent.
Bolaget har 31 anställda; medianbolaget i branschen har 16.
Branschen: Tillverkning av metalltrådvaror, kedjor och fjädrar
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 15 | 41 | 63 % | |
| Värdeförändring | +37,0 % | 3 | 41 | 93 % |
| Tillväxt i omsättning | +27,3 % | 2 | 53 | 96 % |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | 39 | 53 | 26 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,0 % | 18 | 53 | 66 % |
| Soliditet | 34,4 % | 47 | 52 | 10 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 823 tkr | 7 | 53 | 87 % |
| Rörelseresultat per anställd | 141 tkr | 32 | 53 | 40 % |
| Nettoomsättning | 180 508 tkr | 13 | 53 | 75 % |
| Rörelseresultat | 4 377 tkr | 22 | 53 | 58 % |
| Antal anställda | 31 | 18 | 53 | 66 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 695 | 13 437 | 87 % | |
| Värdeförändring | +37,0 % | 3 295 | 13 246 | 75 % |
| Tillväxt i omsättning | +27,3 % | 1 875 | 15 005 | 88 % |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | 9 851 | 14 992 | 34 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,0 % | 7 706 | 15 010 | 49 % |
| Soliditet | 34,4 % | 10 043 | 14 970 | 33 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 823 tkr | 1 652 | 15 010 | 89 % |
| Rörelseresultat per anställd | 141 tkr | 6 471 | 15 010 | 57 % |
| Nettoomsättning | 180 508 tkr | 1 216 | 15 010 | 92 % |
| Rörelseresultat | 4 377 tkr | 2 747 | 15 010 | 82 % |
| Antal anställda | 31 | 1 989 | 15 010 | 87 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 9 444 | 78 066 | 88 % | |
| Värdeförändring | +37,0 % | 19 879 | 76 952 | 74 % |
| Tillväxt i omsättning | +27,3 % | 11 120 | 87 565 | 87 % |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | 57 474 | 87 484 | 34 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,0 % | 44 930 | 87 585 | 49 % |
| Soliditet | 34,4 % | 58 388 | 87 398 | 33 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 823 tkr | 8 730 | 87 586 | 90 % |
| Rörelseresultat per anställd | 141 tkr | 37 257 | 87 586 | 57 % |
| Nettoomsättning | 180 508 tkr | 6 737 | 87 586 | 92 % |
| Rörelseresultat | 4 377 tkr | 15 577 | 87 586 | 82 % |
| Antal anställda | 31 | 11 585 | 87 586 | 87 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .