Aktiebolag Stockholm
IT Talents Stockholm AB
348 sökningar
288 tkr
−76,1 %-145,8 %
89,7 %
+9,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 288 | 1 204 | 1 273 | 1 253 | 1 186 | 1 808 | 4 348 | 843 |
| Rörelseresultat | −420 | 233 | 411 | 358 | 460 | −28 | 484 | −54 |
| Årets resultat | −312 | 295 | 332 | 265 | 306 | 40 | 333 | 37 |
| Eget kapital | 600 | 912 | 917 | 734 | 769 | 463 | 723 | 391 |
| Balansomslutning | 669 | 1 137 | 1 239 | 1 074 | 1 074 | 782 | 1 410 | 647 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 288 | 1 204 | 1 273 | 1 253 | 1 186 | 1 808 | 4 348 | 843 |
| Personalkostnader | 568 | 818 | 706 | 757 | 645 | 502 | 608 | 554 |
| Av- och nedskrivningar | 35 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 104 | 153 | 156 | 134 | 109 | 190 | 196 | 166 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | 28 | −1 144 | −3 060 | −177 |
| Rörelseresultat | −420 | 233 | 411 | 358 | 460 | −28 | 484 | −54 |
| Ränteintäkter | 9 | 17 | 9 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −411 | 249 | 420 | 359 | 460 | −28 | 484 | −54 |
| Bokslutsdispositioner | 99 | 126 | 0 | −25 | −74 | 80 | −60 | 102 |
| Skatt | 0 | 80 | 87 | 69 | 80 | 12 | 92 | 12 |
| Årets resultat | −312 | 295 | 332 | 265 | 306 | 40 | 333 | 37 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 140 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 135 | 279 | 333 | 378 | 262 | 168 | 419 | 87 |
| Kassa och bank | 394 | 858 | 906 | 696 | 812 | 614 | 991 | 560 |
| Omsättningstillgångar | 529 | 1 137 | 1 239 | 1 074 | 1 074 | 782 | 1 410 | 647 |
| Summa tillgångar | 669 | 1 137 | 1 239 | 1 074 | 1 074 | 782 | 1 410 | 647 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 812 | 517 | 485 | 369 | 363 | 323 | 290 | 254 |
| Eget kapital | 600 | 912 | 917 | 734 | 769 | 463 | 723 | 391 |
| Justerat eget kapital | 600 | 991 | 1 096 | 913 | 928 | 563 | 886 | 506 |
| Obeskattade reserver | 0 | 99 | 225 | 225 | 200 | 126 | 205 | 145 |
| Kortfristiga skulder | 69 | 126 | 97 | 115 | 105 | 193 | 482 | 111 |
| Summa eget kapital och skulder | 669 | 1 137 | 1 239 | 1 074 | 1 074 | 782 | 1 410 | 647 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 425 bolag som granskas inom samma bransch hamnar IT Talents Stockholm AB strax under mitten sett till omsättning, med 288 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -145,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 89,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 76 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva search och rekrytering av IT- medarbetare, konsultationer inom IT- sektorn, uthyrning av IT- personal samt handel med aktier och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Johan Westman (f. 1967) Verkställande direktör
- Johan Westman (f. 1967) Styrelseledamot
- Lena Collin Westman (f. 1970) Styrelsesuppleant
- Ethel Marita Westman (f. 1946) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-04-23 |
|---|---|
| Bransch | Arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100) |
| Adress | Ölandsvägen 2, 186 35, Vallentuna Besök: Ölandsvägen 2, Vallentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6661553 |