Aktiebolag Haninge
Isolmann Aktiebolag
Värme- och sanitetsarbeten
146 sökningar
41,5 mkr
−20,5 %-8,0 %
−10,5 p.e.1,1 %
−16,7 p.e.36
−7,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 41 544 | 52 278 | 48 564 | 49 240 | 40 195 | 31 723 | 28 937 | 25 873 |
| Rörelseresultat | −3 310 | 1 343 | −595 | 1 923 | −167 | 963 | 985 | −679 |
| Årets resultat | −3 097 | 291 | −167 | 568 | 216 | 1 091 | 644 | −86 |
| Eget kapital | 148 | 3 495 | 3 204 | 3 372 | 2 804 | 2 663 | 2 297 | 1 653 |
| Balansomslutning | 13 966 | 19 709 | 20 632 | 33 087 | 28 221 | 22 378 | 10 438 | 9 649 |
| Anställda | 36 | 39 | 37 | 47 | 39 | 27 | 25 | 27 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 41 544 | 52 278 | 48 564 | 49 240 | 40 195 | 31 723 | 28 937 | 25 873 |
| Personalkostnader | 20 065 | 23 174 | 22 050 | 23 678 | 19 293 | 15 146 | 13 602 | 12 859 |
| Av- och nedskrivningar | 145 | 161 | 153 | 179 | 173 | 118 | 96 | 86 |
| Övriga externa kostnader | 5 671 | 7 451 | 6 410 | 7 110 | 5 821 | 5 024 | 4 514 | 4 400 |
| Övriga rörelseposter, netto | −18 973 | −20 149 | −20 546 | −16 350 | −15 075 | −10 472 | −9 740 | −9 207 |
| Rörelseresultat | −3 310 | 1 343 | −595 | 1 923 | −167 | 963 | 985 | −679 |
| Ränteintäkter | 1 | 19 | 10 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 417 | 88 | 108 | 245 | 121 | 145 | 267 | 115 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 726 | 1 273 | −693 | 1 678 | −245 | 1 448 | 968 | −794 |
| Bokslutsdispositioner | 629 | −629 | 690 | −690 | 403 | −228 | −175 | 1 000 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 182 | 0 | 0 | −250 |
| Skatt | 0 | 353 | 165 | 420 | 124 | 129 | 149 | 42 |
| Årets resultat | −3 097 | 291 | −167 | 568 | 216 | 1 091 | 644 | −86 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 057 | 1 195 | 1 357 | 1 371 | 4 974 | 4 990 | 4 891 | 4 927 |
| Varulager | 308 | 661 | 313 | 17 768 | 15 032 | 11 000 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 12 566 | 15 483 | 15 619 | 13 930 | 8 166 | 6 165 | 5 532 | 4 704 |
| Kassa och bank | 35 | 2 370 | 3 343 | 18 | 49 | 223 | 15 | 18 |
| Omsättningstillgångar | 12 909 | 18 514 | 19 275 | 31 716 | 23 247 | 17 388 | 5 547 | 4 722 |
| Summa tillgångar | 13 966 | 19 709 | 20 632 | 33 087 | 28 221 | 22 378 | 10 438 | 9 649 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 975 | 3 084 | 3 251 | 2 684 | 2 468 | 1 452 | 1 533 | 1 619 |
| Eget kapital | 148 | 3 495 | 3 204 | 3 372 | 2 804 | 2 663 | 2 297 | 1 653 |
| Justerat eget kapital | 148 | 3 994 | 3 204 | 3 920 | 2 804 | 2 983 | 2 436 | 1 653 |
| Obeskattade reserver | 0 | 629 | 0 | 690 | 0 | 403 | 175 | 0 |
| Avsättningar | 722 | 0 | 0 | 0 | 785 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 3 535 | 5 070 | 0 | 1 239 | 1 784 | 1 620 | 3 054 | 2 837 |
| Kortfristiga skulder | 9 561 | 10 515 | 17 428 | 27 786 | 22 848 | 17 692 | 4 912 | 5 159 |
| Summa eget kapital och skulder | 13 966 | 19 709 | 20 632 | 33 087 | 28 221 | 22 378 | 10 438 | 9 649 |
| Ställda säkerheter | 2 800 | 2 800 | 28 000 | 3 100 | 2 300 | 2 300 | 2 000 | 2 000 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 953 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Isolmann Aktiebolag bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 41,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -8,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 1,1 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 21 procent. Bolaget sysselsatte 36 personer och har sitt säte i Haninge.
Bolaget skall utföra VVS-isolering, driva försäljning av arbetskläder samt fiskeguidning jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Richard Grufman (f. 1986) Styrelseledamot
- Jan Pettersson (f. 1947) Styrelsesuppleant
- Philip Altinisik (f. 1991) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Isolmann Group AB (556980-7224) |
|---|---|
| Koncernmoder | Isolmann Group AB (556980-7224) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1987-02-27 |
|---|---|
| Adress | Betongvägen, 2 B, 142 50, Skogås Besök: Betongvägen 2 B, Skogås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6400745 |