Aktiebolag Säter
Isolight AB
52 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
94,0 %
−1,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 102 | 632 | 428 |
| Rörelseresultat | −30 | −32 | −27 | −28 | −33 | −23 | 47 | 22 |
| Årets resultat | −30 | −32 | −27 | −28 | −33 | −23 | 36 | 12 |
| Eget kapital | 79 | 109 | 141 | 168 | 196 | 229 | 252 | 216 |
| Balansomslutning | 84 | 114 | 146 | 180 | 215 | 230 | 300 | 647 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 102 | 632 | 428 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 30 | 32 | 27 | 28 | 33 | 45 | 142 | 156 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | −80 | −442 | −249 |
| Rörelseresultat | −30 | −32 | −27 | −28 | −33 | −23 | 47 | 22 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | −30 | −32 | −27 | −28 | −33 | −23 | 47 | 16 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 4 |
| Årets resultat | −30 | −32 | −27 | −28 | −33 | −23 | 36 | 12 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 20 | 20 | 20 | 19 | 29 | 10 | 32 | 539 |
| Kassa och bank | 64 | 94 | 126 | 161 | 186 | 220 | 268 | 108 |
| Omsättningstillgångar | 84 | 114 | 146 | 180 | 215 | 230 | 300 | 647 |
| Summa tillgångar | 84 | 114 | 146 | 180 | 215 | 230 | 300 | 647 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 59 | 91 | 118 | 146 | 179 | 202 | 166 | 154 |
| Eget kapital | 79 | 109 | 141 | 168 | 196 | 229 | 252 | 216 |
| Justerat eget kapital | 79 | 109 | 141 | 168 | 196 | 229 | 252 | 216 |
| Kortfristiga skulder | 5 | 5 | 5 | 12 | 19 | 1 | 48 | 431 |
| Summa eget kapital och skulder | 84 | 114 | 146 | 180 | 215 | 230 | 300 | 647 |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 98 | 98 | 249 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska utveckla, tillverka, vidareförädla och försälja isolerprodukter och maskiner för tillverkning därav samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Thomas Vissgården (f. 1960) Ordförande, Styrelseledamot
- Jens Johansson (f. 1970) Styrelseledamot
- Ulf Barkman (f. 1957) Styrelseledamot
- Peter Meilgaard (f. 1958) Styrelseledamot
Koncern
| Moderbolag | Isoflex Holding AB (556803-9266) |
|---|---|
| Koncernmoder | Isoflex Holding AB (556803-9266) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-05-18 |
|---|---|
| Bransch | Andra bygginstallationer (SNI 43240) |
| Adress | Soldatvägen 1, 781 60, Gustafs Besök: Soldatvägen 1, Gustafs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |