Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Irencin AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Irencin AB ökade omsättningen med 12 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 658 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 9,3 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 77,6 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 448 | 5 019 | 51 % | |
| Värdeförändring | +15,0 % | 2 605 | 4 909 | 47 % |
| Tillväxt i omsättning | +11,6 % | 1 199 | 5 658 | 79 % |
| Rörelsemarginal | 9,3 % | 1 941 | 5 655 | 66 % |
| Avkastning på eget kapital | 19,3 % | 3 009 | 5 658 | 47 % |
| Soliditet | 77,6 % | 669 | 5 645 | 88 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 143 tkr | 3 727 | 5 658 | 34 % |
| Rörelseresultat per anställd | 106 tkr | 2 186 | 5 658 | 61 % |
| Nettoomsättning | 5 716 tkr | 4 117 | 5 658 | 27 % |
| Rörelseresultat | 532 tkr | 2 651 | 5 658 | 53 % |
| Antal anställda | 5 | 3 542 | 5 658 | 37 % |
Värmlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 405 | 1 834 | 23 % | |
| Värdeförändring | +15,0 % | 813 | 1 816 | 55 % |
| Tillväxt i omsättning | +11,6 % | 544 | 2 071 | 74 % |
| Rörelsemarginal | 9,3 % | 614 | 2 071 | 70 % |
| Avkastning på eget kapital | 19,3 % | 793 | 2 071 | 62 % |
| Soliditet | 77,6 % | 138 | 2 065 | 93 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 143 tkr | 1 740 | 2 071 | 16 % |
| Rörelseresultat per anställd | 106 tkr | 1 000 | 2 071 | 52 % |
| Nettoomsättning | 5 716 tkr | 1 777 | 2 071 | 14 % |
| Rörelseresultat | 532 tkr | 1 193 | 2 071 | 42 % |
| Antal anställda | 5 | 1 303 | 2 071 | 37 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 60 150 | 78 286 | 23 % | |
| Värdeförändring | +15,0 % | 33 212 | 77 169 | 57 % |
| Tillväxt i omsättning | +11,6 % | 25 119 | 87 562 | 71 % |
| Rörelsemarginal | 9,3 % | 28 195 | 87 475 | 68 % |
| Avkastning på eget kapital | 19,3 % | 35 797 | 87 581 | 59 % |
| Soliditet | 77,6 % | 8 419 | 87 381 | 90 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 143 tkr | 71 895 | 87 582 | 18 % |
| Rörelseresultat per anställd | 106 tkr | 43 313 | 87 582 | 51 % |
| Nettoomsättning | 5 716 tkr | 75 720 | 87 582 | 14 % |
| Rörelseresultat | 532 tkr | 51 240 | 87 582 | 41 % |
| Antal anställda | 5 | 57 940 | 87 582 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .