Aktiebolag Tranås
Ire nöje AB
166 sökningar
Omsättning 2024
1,5 mkr
+3,7 %Rörelsemarginal
4,1 %
−25,9 p.e.Soliditet
77,7 %
−0,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 512 | 1 458 | 1 370 | 1 040 | 720 |
| Rörelseresultat | 62 | 438 | 449 | 386 | 203 |
| Årets resultat | 88 | 300 | 292 | 247 | 150 |
| Eget kapital | 1 565 | 1 477 | 1 177 | 884 | 637 |
| Balansomslutning | 2 375 | 2 322 | 1 935 | 1 633 | 1 211 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 512 | 1 458 | 1 370 | 1 040 | 720 |
| Personalkostnader | 487 | 493 | 487 | 417 | 413 |
| Av- och nedskrivningar | 94 | 95 | 5 | 5 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 320 | 306 | 321 | 398 | 417 |
| Övriga rörelseposter, netto | −549 | −126 | −108 | 166 | 318 |
| Rörelseresultat | 62 | 438 | 449 | 386 | 203 |
| Räntekostnader | 17 | 17 | 15 | 13 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 45 | 422 | 434 | 373 | 192 |
| Bokslutsdispositioner | 70 | −40 | −63 | −60 | 0 |
| Skatt | 27 | 82 | 78 | 66 | 42 |
| Årets resultat | 88 | 300 | 292 | 247 | 150 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 755 | 849 | 0 | 5 | 10 |
| Kortfristiga fordringar | 131 | 9 | 3 | 130 | 274 |
| Kassa och bank | 1 489 | 1 464 | 1 932 | 1 498 | 927 |
| Omsättningstillgångar | 1 620 | 1 473 | 1 935 | 1 627 | 1 201 |
| Summa tillgångar | 2 375 | 2 322 | 1 935 | 1 633 | 1 211 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 427 | 1 127 | 835 | 587 | 437 |
| Eget kapital | 1 565 | 1 477 | 1 177 | 884 | 637 |
| Justerat eget kapital | 1 845 | 1 813 | 1 481 | 1 138 | 843 |
| Obeskattade reserver | 353 | 423 | 383 | 320 | 260 |
| Långfristiga skulder | 1 | 2 | 1 | 0 | 13 |
| Kortfristiga skulder | 456 | 420 | 374 | 429 | 301 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 375 | 2 322 | 1 935 | 1 633 | 1 211 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Ire nöje AB 1,5 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,1 procent, och soliditeten var hög — 77,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Tranås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva biograf- verksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Martin Ireholm (f. 1975) Styrelseledamot
- Thomas Wennerlund (f. 1965) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-11-28 |
|---|---|
| Bransch | Filmvisning (SNI 59140) |
| Adress | Ågatan 13, 573 31, Tranås Besök: Ågatan 13, Tranås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-3885007 |