Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar IP Stål AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
IP Stål AB minskade omsättningen med 21 procent senaste året. Medianen bland branschens 35 jämförbara bolag är -1 procent.
Rörelsemarginalen är −5,3 procent, mot branschmedianens 4,7 procent.
Soliditeten ligger på 34,5 procent — branschens median är 46,9 procent.
Bolaget har 10 anställda; medianbolaget i branschen har 14.
Branschen: Tillverkning av andra cisterner, tankar, kar och andra behållare av metall
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 26 | 30 | 13 % | |
| Värdeförändring | −48,0 % | 24 | 30 | 20 % |
| Tillväxt i omsättning | −20,8 % | 30 | 35 | 14 % |
| Rörelsemarginal | −5,3 % | 30 | 35 | 14 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,3 % | 12 | 35 | 66 % |
| Soliditet | 34,5 % | 24 | 35 | 31 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 498 tkr | 31 | 35 | 11 % |
| Rörelseresultat per anställd | −79 tkr | 30 | 35 | 14 % |
| Nettoomsättning | 14 978 tkr | 28 | 35 | 20 % |
| Rörelseresultat | −793 tkr | 28 | 35 | 20 % |
| Antal anställda | 10 | 23 | 35 | 34 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 5 793 | 9 259 | 37 % | |
| Värdeförändring | −48,0 % | 8 556 | 9 142 | 6 % |
| Tillväxt i omsättning | −20,8 % | 9 668 | 10 556 | 8 % |
| Rörelsemarginal | −5,3 % | 9 569 | 10 543 | 9 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,3 % | 4 843 | 10 557 | 54 % |
| Soliditet | 34,5 % | 6 995 | 10 531 | 34 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 498 tkr | 6 899 | 10 557 | 35 % |
| Rörelseresultat per anställd | −79 tkr | 9 464 | 10 557 | 10 % |
| Nettoomsättning | 14 978 tkr | 5 552 | 10 557 | 47 % |
| Rörelseresultat | −793 tkr | 9 533 | 10 557 | 10 % |
| Antal anställda | 10 | 4 064 | 10 557 | 62 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 49 747 | 78 068 | 36 % | |
| Värdeförändring | −48,0 % | 72 107 | 76 955 | 6 % |
| Tillväxt i omsättning | −20,8 % | 79 879 | 87 561 | 9 % |
| Rörelsemarginal | −5,3 % | 79 251 | 87 479 | 9 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,3 % | 41 266 | 87 581 | 53 % |
| Soliditet | 34,5 % | 58 226 | 87 385 | 33 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 498 tkr | 57 531 | 87 582 | 34 % |
| Rörelseresultat per anställd | −79 tkr | 78 527 | 87 582 | 10 % |
| Nettoomsättning | 14 978 tkr | 45 954 | 87 582 | 48 % |
| Rörelseresultat | −793 tkr | 79 027 | 87 582 | 10 % |
| Antal anställda | 10 | 34 147 | 87 582 | 61 % |