Aktiebolag Stockholm
Invisible Art AB
51 sökningar
Omsättning 2024
4 tkr
Rörelsemarginal
-300,0 %
Soliditet
90,7 %
−1,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 | 0 | 81 | 46 | 194 | 357 | 331 |
| Rörelseresultat | −12 | −18 | 4 | −40 | −19 | 51 | 15 |
| Årets resultat | −11 | −17 | 4 | −40 | −19 | 38 | 10 |
| Eget kapital | 68 | 79 | 97 | 93 | 133 | 152 | 114 |
| Balansomslutning | 75 | 86 | 119 | 100 | 182 | 245 | 207 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 | 0 | 81 | 46 | 194 | 357 | 331 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 12 | 26 | 113 | 150 | 154 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 0 | 0 | 10 | 10 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 13 | 65 | 60 | 90 | 145 | 151 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | −12 | −18 | 4 | −40 | −19 | 51 | 15 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −11 | −17 | 4 | −40 | −19 | 51 | 15 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 5 |
| Årets resultat | −11 | −17 | 4 | −40 | −19 | 38 | 10 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 15 | 20 | 0 | 0 | 0 | 10 | 20 |
| Kortfristiga fordringar | 53 | 53 | 48 | 47 | 30 | 72 | 37 |
| Kassa och bank | 7 | 13 | 71 | 52 | 153 | 162 | 149 |
| Omsättningstillgångar | 60 | 66 | 119 | 100 | 182 | 235 | 187 |
| Summa tillgångar | 75 | 86 | 119 | 100 | 182 | 245 | 207 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 29 | 46 | 43 | 83 | 102 | 64 | 54 |
| Eget kapital | 68 | 79 | 97 | 93 | 133 | 152 | 114 |
| Justerat eget kapital | 68 | 79 | 97 | 93 | 133 | 152 | 114 |
| Kortfristiga skulder | 7 | 7 | 22 | 7 | 49 | 93 | 93 |
| Summa eget kapital och skulder | 75 | 86 | 119 | 100 | 182 | 245 | 207 |
Verksamhet
Mätt mot de 5 835 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Invisible Art AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 4 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -300,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 90,7 procent får betecknas som hög. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Media produktion, förproduktion, efterarbetning. Reklam och Drama produktion.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Frederik Nordstedt (f. 1973) Styrelseledamot
- Pija Sundin (f. 1970) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-04-08 |
|---|---|
| Bransch | Reklambyråverksamhet (SNI 73111) |
| Adress | Västra Skrävlingevägen 65G, 212 31, Malmö Besök: Västra Skrävlingevägen 65 G, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |