starkabolag.se

Aktiebolag Stockholm

Intrex AB

107 sökningar

Omsättning 2025

9,3 mkr

+29,3 %
Rörelsemarginal

6,2 %

+4,9 p.e.
Soliditet

49,1 %

+38,8 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning9 2747 1717 03110 1527 407
Rörelseresultat57993−59070173
Årets resultat44289−4642588
Eget kapital547198109307283
Balansomslutning1 2461 9151 6621 7632 053
Anställda22333
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning9 2747 1717 03110 1527 407
Personalkostnader1 2971 2441 5291 5701 755
Av- och nedskrivningar101010100
Övriga externa kostnader1 1691 2061 2371 3211 205
Övriga rörelseposter, netto−6 219−4 618−4 845−7 181−4 274
Rörelseresultat57993−59070173
Ränteintäkter110——
Räntekostnader55298
Resultat efter finansiella poster57489−59261165
Bokslutsdispositioner−820128−22−47
Skatt51001430
Årets resultat44289−4642588

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar6096199949661 114
Varulager068000
Kortfristiga fordringar493685613608623
Kassa och bank14454355189317
Omsättningstillgångar6371 296669797940
Summa tillgångar1 2461 9151 6621 7632 053
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat98920818295
Eget kapital547198109307283
Justerat eget kapital612198109409367
Obeskattade reserver8200128106
Långfristiga skulder0222706622817
Kortfristiga skulder6171 495847706847
Summa eget kapital och skulder1 2461 9151 6621 7632 053
Ställda säkerheter300300300300300
Ansvarsförbindelser17326526500

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Intrex AB 9,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 748 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 6,2 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 49,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 29 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Stockholm.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva handel inom kök och inredning samt bedriva konsultarbete inom byggentreprenad, om och tillbyggnad.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Intrex AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Intrex AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Intrex AB (556547-1397)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Intrex AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1997-10-16
Bransch Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121)
Adress
Hammarby Allé 78 C-D, 120 61, Stockholm
Besök: Hammarby Allé 78 C 0tr, Stockholm
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon08-7771013