Aktiebolag Stockholm
INTRASENZE Software AB
49 sökningar
Omsättning 2025
1,2 mkr
−22,0 %Rörelsemarginal
1,5 %
−14,5 p.e.Soliditet
2,0 %
+0,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 165 | 1 494 | 1 634 | 450 | 326 |
| Rörelseresultat | 17 | 238 | 4 | 15 | 282 |
| Årets resultat | 0 | 1 | 4 | 3 | 2 |
| Eget kapital | 149 | 149 | 148 | 144 | 141 |
| Balansomslutning | 7 339 | 7 382 | 6 554 | 5 676 | 5 775 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 165 | 1 494 | 1 634 | 450 | 326 |
| Övriga externa kostnader | 71 | 957 | 1 630 | 435 | 43 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 077 | −299 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 17 | 238 | 4 | 15 | 282 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 16 | 238 | 4 | 15 | 282 |
| Koncernbidrag | −16 | −237 | 0 | −12 | −280 |
| Årets resultat | 0 | 1 | 4 | 3 | 2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 900 | 5 900 | 5 900 | 5 640 | 5 640 |
| Kortfristiga fordringar | 1 408 | 1 306 | 492 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 31 | 176 | 162 | 36 | 135 |
| Omsättningstillgångar | 1 439 | 1 482 | 654 | 36 | 135 |
| Summa tillgångar | 7 339 | 7 382 | 6 554 | 5 676 | 5 775 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 99 | 98 | 94 | 91 | 89 |
| Eget kapital | 149 | 149 | 148 | 144 | 141 |
| Justerat eget kapital | 149 | 149 | 148 | 144 | 141 |
| Långfristiga skulder | 2 237 | 2 237 | 2 000 | 4 855 | 2 000 |
| Kortfristiga skulder | 4 953 | 4 996 | 4 406 | 677 | 3 634 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 339 | 7 382 | 6 554 | 5 676 | 5 775 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte INTRASENZE Software AB 1,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 561 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,5 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 2,0 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 22 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva utveckling av mjukvara och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Tony Fahlström (f. 1968) Verkställande direktör
Styrelse
- Anders Henning (f. 1958) Styrelseledamot
- Tony Fahlström (f. 1968) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | INTRASENZE AB (559020-2502) |
|---|---|
| Koncernmoder | Stiftelsen Intrasenze Foundation (802480-1931) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-03-15 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Box 55679, 102 15, Stockholm Besök: Box 55679, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |