Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Interoc Fasad AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Interoc Fasad AB minskade omsättningen med 4 procent senaste året. Medianen bland branschens 95 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 0,2 procent, mot branschmedianens 4,5 procent.
Soliditeten ligger på 42,8 procent — branschens median är 43,8 procent.
Bolaget har 21 anställda; medianbolaget i branschen har 12.
Branschen: Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −4,3 % | 66 | 95 | 31 % |
| Rörelsemarginal | 0,2 % | 75 | 95 | 21 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,6 % | 75 | 95 | 21 % |
| Soliditet | 42,8 % | 50 | 95 | 47 % |
| Nettoomsättning per anställd | 6 212 tkr | 5 | 95 | 95 % |
| Rörelseresultat per anställd | 13 tkr | 72 | 95 | 24 % |
| Nettoomsättning | 130 458 tkr | 7 | 95 | 93 % |
| Rörelseresultat | 269 tkr | 63 | 95 | 34 % |
| Antal anställda | 21 | 24 | 95 | 75 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −4,3 % | 17 312 | 24 743 | 30 % |
| Rörelsemarginal | 0,2 % | 18 691 | 24 710 | 24 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,6 % | 17 789 | 24 752 | 28 % |
| Soliditet | 42,8 % | 13 085 | 24 704 | 47 % |
| Nettoomsättning per anställd | 6 212 tkr | 2 757 | 24 753 | 89 % |
| Rörelseresultat per anställd | 13 tkr | 17 949 | 24 753 | 27 % |
| Nettoomsättning | 130 458 tkr | 3 181 | 24 753 | 87 % |
| Rörelseresultat | 269 tkr | 16 424 | 24 753 | 34 % |
| Antal anställda | 21 | 5 758 | 24 753 | 77 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −4,3 % | 61 962 | 87 562 | 29 % |
| Rörelsemarginal | 0,2 % | 68 772 | 87 475 | 21 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,6 % | 65 285 | 87 581 | 25 % |
| Soliditet | 42,8 % | 47 769 | 87 381 | 45 % |
| Nettoomsättning per anställd | 6 212 tkr | 7 876 | 87 582 | 91 % |
| Rörelseresultat per anställd | 13 tkr | 66 073 | 87 582 | 25 % |
| Nettoomsättning | 130 458 tkr | 8 980 | 87 582 | 90 % |
| Rörelseresultat | 269 tkr | 59 643 | 87 582 | 32 % |
| Antal anställda | 21 | 17 299 | 87 582 | 80 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .