Aktiebolag Mölndal
INTEQ SOLUTIONS AB
48 sökningar
18,7 mkr
+19,8 %12,8 %
+1,3 p.e.71,3 %
+9,0 p.e.13
+18,2 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 18 708 | 15 621 | 12 605 | 10 052 | 5 060 |
| Rörelseresultat | 2 389 | 1 795 | 2 010 | 2 256 | 1 477 |
| Årets resultat | 2 070 | 1 163 | 1 528 | 1 772 | 1 156 |
| Eget kapital | 6 792 | 5 226 | 4 261 | 2 853 | 1 182 |
| Balansomslutning | 9 526 | 8 385 | 7 049 | 5 117 | 2 224 |
| Anställda | 13 | 11 | 8 | 7 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 708 | 15 621 | 12 605 | 10 052 | 5 060 |
| Personalkostnader | 13 225 | 11 000 | 8 351 | 6 267 | 3 025 |
| Av- och nedskrivningar | 124 | 103 | 58 | 38 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 2 949 | 2 728 | 2 167 | 1 396 | 529 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | −95 | — |
| Rörelseresultat | 2 389 | 1 795 | 2 010 | 2 256 | 1 477 |
| Ränteintäkter | 22 | 33 | 9 | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 50 | 5 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 407 | 1 778 | 2 014 | 2 253 | 1 476 |
| Bokslutsdispositioner | 243 | −269 | −58 | 0 | 0 |
| Skatt | 579 | 345 | 428 | 481 | 320 |
| Årets resultat | 2 070 | 1 163 | 1 528 | 1 772 | 1 156 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 689 | 1 865 | 910 | 234 | 171 |
| Kortfristiga fordringar | 4 515 | 5 348 | 4 017 | 2 532 | 1 359 |
| Kassa och bank | 2 322 | 1 172 | 2 122 | 2 351 | 694 |
| Omsättningstillgångar | 6 837 | 6 520 | 6 139 | 4 883 | 2 053 |
| Summa tillgångar | 9 526 | 8 385 | 7 049 | 5 117 | 2 224 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 4 697 | 4 038 | 2 708 | 1 056 | 0 |
| Eget kapital | 6 792 | 5 226 | 4 261 | 2 853 | 1 182 |
| Justerat eget kapital | 6 859 | 5 486 | 4 307 | 2 853 | 1 182 |
| Obeskattade reserver | 85 | 328 | 58 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 60 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 589 | 2 831 | 2 730 | 2 264 | 1 042 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 526 | 8 385 | 7 049 | 5 117 | 2 224 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 8 487 granskade bolag ligger INTEQ SOLUTIONS AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 18,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 12,8 procent — en god nivå — medan soliditeten på 71,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 20 procent. Bolaget sysselsatte 13 personer och har sitt säte i Mölndal.
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet med inriktning ingenjörs- och IT-tjänster inom industriprojekt och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jonas Karlsson (f. 1987) Verkställande direktör
- Martin Djuffält (f. 1976) Ordförande, Styrelseledamot
- Pär Ivarsson (f. 1984) Styrelseledamot
- Peter Fredriksson (f. 1985) Styrelseledamot
- Matts Nordman (f. 1971) Styrelseledamot
- Jonas Karlsson (f. 1987) Styrelseledamot
- Håkan Johansson (f. 1975) Revisor
Koncern
| Moderbolag | INTEQ Group AB (559484-1107) |
|---|---|
| Koncernmoder | INTEQ Group AB (559484-1107) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-04-21 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Drottninggatan 22, 411 14, Göteborg Besök: Drottninggatan 22, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |