Aktiebolag Uppsala
Instorage Sverige AB
87 sökningar
Omsättning 2025
1,5 mkr
+27,9 %Rörelsemarginal
-127,9 %
+28,9 p.e.Soliditet
95,5 %
+0,5 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 458 | 1 140 | 1 165 | 13 475 | 11 051 |
| Rörelseresultat | −1 865 | −1 788 | −2 417 | 6 577 | 5 442 |
| Årets resultat | −57 | −143 | 25 | 3 873 | 1 594 |
| Eget kapital | 9 836 | 9 892 | 10 035 | 10 010 | 6 137 |
| Balansomslutning | 10 300 | 10 416 | 12 883 | 15 877 | 12 410 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 4 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 458 | 1 140 | 1 165 | 13 475 | 11 051 |
| Personalkostnader | 1 942 | 2 038 | 1 965 | 2 827 | 1 807 |
| Övriga externa kostnader | 1 381 | 890 | 1 617 | 4 048 | 3 799 |
| Rörelseresultat | −1 865 | −1 788 | −2 417 | 6 577 | 5 442 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 3 | 51 | 6 | 8 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 867 | −1 839 | −2 421 | 6 570 | 5 437 |
| Bokslutsdispositioner | 1 810 | 1 696 | 2 528 | −1 666 | −3 425 |
| Skatt | 0 | 0 | 82 | 1 030 | 417 |
| Årets resultat | −57 | −143 | 25 | 3 873 | 1 594 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 109 |
| Kortfristiga fordringar | 10 104 | 10 007 | 12 831 | 15 820 | 853 |
| Kassa och bank | 196 | 409 | 52 | 57 | 3 448 |
| Omsättningstillgångar | 10 300 | 10 416 | 12 883 | 15 877 | 4 301 |
| Summa tillgångar | 10 300 | 10 416 | 12 883 | 15 877 | 12 410 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 9 843 | 9 985 | 9 960 | 6 087 | 4 493 |
| Eget kapital | 9 836 | 9 892 | 10 035 | 10 010 | 6 137 |
| Justerat eget kapital | 9 836 | 9 892 | 10 802 | 12 784 | 7 588 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 966 | 3 494 | 1 828 |
| Långfristiga skulder | 385 | 266 | 156 | 288 | 2 781 |
| Kortfristiga skulder | 79 | 258 | 1 726 | 2 085 | 1 664 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 300 | 10 416 | 12 883 | 15 877 | 12 410 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 450 | 450 | 450 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Instorage Sverige AB 1,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,3 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -127,9 procent, och soliditeten var hög — 95,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 28 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Uppsala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva uthyrning av egna och arrenderade, andra lokaler samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Marc Skårman (f. 1973) Verkställande direktör
Styrelse
- Marc Skårman (f. 1973) Styrelseledamot
- Sofia Leufstedt (f. 1971) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Peter Zetterling (f. 1969) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Orbiglobe AB (556584-4312) |
|---|---|
| Koncernmoder | Orbiglobe AB (556584-4312) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-12-22 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Inverness Strand 2B, 182 76, Stocksund Besök: Inverness Strand 2 B, Stocksund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-9569733 |