Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Instamate AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Instamate AB ökade omsättningen med 43 procent senaste året. Medianen bland branschens 2 118 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 2,9 procent, mot branschmedianens 6,2 procent.
Soliditeten ligger på 30,9 procent — branschens median är 48,7 procent.
Bolaget har 44 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Elinstallationer
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 247 | 1 913 | 87 % | |
| Värdeförändring | +24,0 % | 494 | 1 888 | 74 % |
| Tillväxt i omsättning | +43,2 % | 209 | 2 118 | 90 % |
| Rörelsemarginal | 2,9 % | 1 477 | 2 117 | 30 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,4 % | 992 | 2 118 | 53 % |
| Soliditet | 30,9 % | 1 652 | 2 115 | 22 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 003 tkr | 199 | 2 118 | 91 % |
| Rörelseresultat per anställd | 86 tkr | 1 189 | 2 118 | 44 % |
| Nettoomsättning | 132 120 tkr | 87 | 2 118 | 96 % |
| Rörelseresultat | 3 776 tkr | 320 | 2 118 | 85 % |
| Antal anställda | 44 | 118 | 2 118 | 94 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 5 056 | 21 790 | 77 % | |
| Värdeförändring | +24,0 % | 7 493 | 21 402 | 65 % |
| Tillväxt i omsättning | +43,2 % | 2 094 | 24 747 | 92 % |
| Rörelsemarginal | 2,9 % | 15 038 | 24 716 | 39 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,4 % | 10 261 | 24 756 | 59 % |
| Soliditet | 30,9 % | 17 072 | 24 706 | 31 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 003 tkr | 6 971 | 24 757 | 72 % |
| Rörelseresultat per anställd | 86 tkr | 12 985 | 24 757 | 48 % |
| Nettoomsättning | 132 120 tkr | 3 145 | 24 757 | 87 % |
| Rörelseresultat | 3 776 tkr | 5 606 | 24 757 | 77 % |
| Antal anställda | 44 | 2 874 | 24 757 | 88 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 15 924 | 78 296 | 80 % | |
| Värdeförändring | +24,0 % | 26 883 | 77 179 | 65 % |
| Tillväxt i omsättning | +43,2 % | 6 023 | 87 570 | 93 % |
| Rörelsemarginal | 2,9 % | 55 190 | 87 488 | 37 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,4 % | 33 117 | 87 590 | 62 % |
| Soliditet | 30,9 % | 62 587 | 87 388 | 28 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 003 tkr | 23 266 | 87 591 | 73 % |
| Rörelseresultat per anställd | 86 tkr | 47 528 | 87 591 | 46 % |
| Nettoomsättning | 132 120 tkr | 8 870 | 87 591 | 90 % |
| Rörelseresultat | 3 776 tkr | 17 527 | 87 591 | 80 % |
| Antal anställda | 44 | 7 986 | 87 591 | 91 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .