starkabolag.se

Aktiebolag Örebro

Installationsteknik i Örebro AB

71 sökningar

Omsättning 2025

326 tkr

−30,5 %
Rörelsemarginal

-11,3 %

−23,9 p.e.
Soliditet

54,9 %

−2,3 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Omsättning3264691 0409971 147
Rörelseresultat−3759617594641
Årets resultat339365346374
Eget kapital152150511546569
Balansomslutning8859011 4801 3561 399
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Nettoomsättning3264691 0409971 147
Personalkostnader245245255253266
Av- och nedskrivningar00064
Övriga externa kostnader118166168144237
Rörelseresultat−3759617594641
Ränteintäkter800——
Räntekostnader03110
Resultat efter finansiella poster−3057616593641
Bokslutsdispositioner400−150−150−160
Skatt71710197106
Årets resultat339365346374

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Anläggningstillgångar00006
Kortfristiga fordringar161158337218258
Kassa och bank7247431 1431 1381 136
Omsättningstillgångar8859011 4801 3561 394
Summa tillgångar8859011 4801 3561 399
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat49114610095
Eget kapital152150511546569
Justerat eget kapital485515876792696
Obeskattade reserver420460460310160
Kortfristiga skulder313291509500670
Summa eget kapital och skulder8859011 4801 3561 399

Verksamhet

Installationsteknik i Örebro AB omsatte 326 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 920 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -11,3 procent, och soliditeten var hög — 54,9 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 30 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Örebro.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska verka med konsultationer såsom systemlösningar, projektering, installationssamordning, kalkylering och entreprenadbesiktningar inom elbranschen och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Installationsteknik i Örebro AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Installationsteknik i Örebro AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Installationsteknik i Örebro AB (556752-5869)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2008-02-29
Bransch Teknisk konsultverksamhet inom elteknik (SNI 71123)
Adress
Lundbygatan 36, 703 58, Örebro
Besök: Lundbygatan 36, Örebro
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon070-6964990