Aktiebolag Malmö
Insig Valhall AB
76 sökningar
Omsättning 2025
12,4 mkr
+2,6 %Rörelsemarginal
33,4 %
−9,1 p.e.Soliditet
33,3 %
+0,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 411 | 12 095 | 11 579 | 11 027 | 10 749 |
| Rörelseresultat | 4 145 | 5 143 | 3 932 | 4 624 | 4 822 |
| Årets resultat | 1 044 | 1 064 | 1 044 | 1 038 | 2 373 |
| Eget kapital | 31 948 | 30 904 | 29 840 | 28 795 | 27 757 |
| Balansomslutning | 96 018 | 95 101 | 94 246 | 87 571 | 87 810 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 411 | 12 095 | 11 579 | 11 027 | 10 749 |
| Av- och nedskrivningar | 882 | 876 | 871 | 869 | 853 |
| Övriga externa kostnader | 7 384 | 6 076 | 6 777 | 5 533 | 5 074 |
| Rörelseresultat | 4 145 | 5 143 | 3 932 | 4 624 | 4 822 |
| Ränteintäkter | 527 | 409 | 9 | — | — |
| Räntekostnader | 2 309 | 3 273 | 1 592 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 363 | 2 279 | 1 571 | 3 160 | 3 285 |
| Koncernbidrag | −1 318 | −1 215 | −527 | −2 122 | −553 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 2 | 359 |
| Årets resultat | 1 044 | 1 064 | 1 044 | 1 038 | 2 373 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 95 681 | 94 381 | 93 445 | 87 381 | 87 710 |
| Kortfristiga fordringar | 337 | 720 | 801 | 190 | 100 |
| Omsättningstillgångar | 337 | 720 | 801 | 190 | 100 |
| Summa tillgångar | 96 018 | 95 101 | 94 246 | 87 571 | 87 810 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Balanserat resultat | 16 367 | 15 180 | 14 014 | 12 853 | 10 358 |
| Eget kapital | 31 948 | 30 904 | 29 840 | 28 795 | 27 757 |
| Justerat eget kapital | 31 948 | 30 904 | 29 840 | 28 795 | 27 757 |
| Långfristiga skulder | 62 250 | 62 250 | 62 250 | 57 248 | 58 499 |
| Kortfristiga skulder | 1 820 | 1 947 | 2 156 | 1 528 | 1 554 |
| Summa eget kapital och skulder | 96 018 | 95 101 | 94 246 | 87 571 | 87 810 |
| Ställda säkerheter | 62 250 | 62 250 | 62 250 | 0 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Insig Valhall AB 12,4 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 829 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 33,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 33,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 3 procent. Bolaget hör hemma i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska direkt eller indirekt äga, förvalta, utveckla och uthyra fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Tomas Magnusson (f. 1982) Styrelseledamot
- Dan Astrén (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Lukas Wahl (f. 1986) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Rikshem Bostäder Holding AB (556856-2911) |
|---|---|
| Koncernmoder | Rikshem Intressenter AB (556806-2466) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2000-08-24 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Box 307, 216 14, Limhamn Besök: Box 307, Limhamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |