Aktiebolag Stockholm
Inphiz Technologies AB
93 sökningar
Omsättning 2025
4,9 mkr
+14,0 %Rörelsemarginal
-60,3 %
−19,1 p.e.Soliditet
55,3 %
−2,0 p.e.Anställda
2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 915 | 4 310 | 6 345 | 6 650 | 6 919 |
| Rörelseresultat | −2 963 | −1 776 | −1 434 | −1 549 | −1 104 |
| Årets resultat | −3 085 | −1 856 | −1 459 | −1 568 | −1 111 |
| Eget kapital | 5 941 | 5 317 | 4 055 | 5 514 | 1 962 |
| Balansomslutning | 10 744 | 9 279 | 8 090 | 8 662 | 8 244 |
| Anställda | 2 | 1 | 4 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 915 | 4 310 | 6 345 | 6 650 | 6 919 |
| Personalkostnader | 962 | 842 | 2 159 | 2 169 | 3 284 |
| Av- och nedskrivningar | 1 444 | 1 504 | 1 147 | 1 830 | 1 844 |
| Övriga externa kostnader | 3 942 | 3 288 | 3 305 | 2 846 | 2 612 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 530 | −452 | −1 168 | −1 354 | −283 |
| Rörelseresultat | −2 963 | −1 776 | −1 434 | −1 549 | −1 104 |
| Räntekostnader | 122 | 80 | 25 | 20 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 085 | −1 856 | −1 459 | −1 568 | −1 111 |
| Årets resultat | −3 085 | −1 856 | −1 459 | −1 568 | −1 111 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 175 | 7 122 | 5 760 | 5 726 | 5 570 |
| Kortfristiga fordringar | 2 152 | 1 885 | 2 330 | 2 869 | 2 164 |
| Kassa och bank | 1 417 | 272 | 0 | 67 | 511 |
| Omsättningstillgångar | 3 568 | 2 157 | 2 330 | 2 936 | 2 674 |
| Summa tillgångar | 10 744 | 9 279 | 8 090 | 8 662 | 8 244 |
| Aktiekapital | 303 | 303 | 251 | 251 | 200 |
| Balanserat resultat | −10 141 | −8 246 | −357 | −3 824 | −2 556 |
| Eget kapital | 5 941 | 5 317 | 4 055 | 5 514 | 1 962 |
| Justerat eget kapital | 5 941 | 5 317 | 4 055 | 5 514 | 1 962 |
| Långfristiga skulder | 1 222 | 500 | 0 | 0 | 4 120 |
| Kortfristiga skulder | 3 581 | 3 462 | 4 035 | 3 148 | 2 162 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 744 | 9 279 | 8 090 | 8 662 | 8 244 |
| Ställda säkerheter | 0 | 500 | 500 | 500 | 500 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Inphiz Technologies AB 4,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 561 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -60,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 55,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 14 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom verksamhetsutveckling, försäljning av dataprogram, utbildning, drift av datasystem, försäljning av datautrustning samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Esko Airas (f. 1966) Verkställande direktör
Styrelse
- Carl Petruson (f. 1968) Ordförande, Styrelseledamot
- Ola Spetz (f. 1981) Styrelseledamot
- Esko Airas (f. 1966) Styrelseledamot
- Annika Ferlin (f. 1967) Styrelseledamot
- Karl Cedrik Leijon (f. 1972) Styrelseledamot
- Rikard Westlund (f. 1972) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Johan Olof Tilander (f. 1978) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Reacher Venture Capital AB (556683-3942) |
|---|---|
| Koncernmoder | Reacher Venture Capital AB (556683-3942) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-09-26 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Box 5237, 102 45, Stockholm Besök: Box 5237, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |