Aktiebolag Skara
Inmont AB
32 sökningar
1,1 mkr
−21,3 %15,9 %
+13,2 p.e.42,1 %
+26,7 p.e.1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 095 | 1 391 | 2 065 | 6 061 | 920 | 1 639 |
| Rörelseresultat | 174 | 37 | 51 | −155 | 4 | 52 |
| Årets resultat | 154 | 1 | −25 | −180 | 3 | 40 |
| Eget kapital | 206 | 51 | 50 | 76 | 68 | 65 |
| Balansomslutning | 489 | 330 | 1 113 | 1 551 | 242 | 169 |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 3 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 095 | 1 391 | 2 065 | 6 061 | 920 | 1 639 |
| Personalkostnader | 169 | 0 | 286 | 1 119 | 99 | 544 |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 24 | 60 | 36 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 173 | 395 | 466 | 1 321 | 431 | 421 |
| Övriga rörelseposter, netto | −557 | −935 | −1 202 | −3 740 | −386 | −622 |
| Rörelseresultat | 174 | 37 | 51 | −155 | 4 | 52 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — |
| Räntekostnader | 20 | 37 | 77 | 25 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 154 | 1 | −25 | −180 | 3 | 51 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 11 |
| Årets resultat | 154 | 1 | −25 | −180 | 3 | 40 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 36 | 59 | 215 | 275 | 0 | 0 |
| Varulager | 86 | 87 | 81 | 97 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 216 | 164 | 652 | 1 093 | 175 | 105 |
| Kassa och bank | 151 | 20 | 165 | 86 | 67 | 64 |
| Omsättningstillgångar | 453 | 271 | 899 | 1 276 | 242 | 169 |
| Summa tillgångar | 489 | 330 | 1 113 | 1 551 | 242 | 169 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 27 | 25 | 50 | 43 | 40 | 0 |
| Eget kapital | 206 | 51 | 50 | 76 | 68 | 65 |
| Justerat eget kapital | 206 | 51 | 50 | 76 | 68 | 65 |
| Långfristiga skulder | 91 | 123 | 380 | 367 | 7 | 12 |
| Kortfristiga skulder | 192 | 156 | 683 | 1 108 | 167 | 92 |
| Summa eget kapital och skulder | 489 | 330 | 1 113 | 1 551 | 242 | 169 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 724 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Inmont AB över mittlinjen sett till omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 15,9 procent, och soliditeten var god — 42,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 21 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Skara.
Bolaget ska bedriva plåtslageri samt personaluthyrning och därtill förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Karsten Lang (f. 1982) Styrelseledamot
- Ruben Lang (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-02-11 |
|---|---|
| Bransch | Personaluthyrning (SNI 78201) |
| Adress | Stenum Skolan 2, 532 94, Skara Besök: Stenum Skolan 2, Skara |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |