Aktiebolag Malmö
Inlook Sverige AB
114 sökningar
Omsättning 2025
76,2 mkr
−37,2 %Rörelsemarginal
-27,1 %
−12,7 p.e.Soliditet
1,8 %
+1,5 p.e.Anställda
51
−29,2 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 76 171 | 121 335 | 128 653 | 100 754 | 79 862 | 80 804 | 900 |
| Rörelseresultat | −20 662 | −17 485 | −44 255 | −97 299 | −21 813 | −11 604 | −399 |
| Årets resultat | −20 701 | −17 509 | −44 778 | −97 843 | −22 073 | −452 | −400 |
| Eget kapital | 192 | 56 | 65 | 68 | 17 011 | 39 084 | 54 650 |
| Balansomslutning | 10 891 | 19 661 | 42 004 | 40 045 | 62 352 | 63 226 | 56 653 |
| Anställda | 51 | 72 | 104 | 98 | 69 | 61 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 76 171 | 121 335 | 128 653 | 100 754 | 79 862 | 80 804 | 900 |
| Personalkostnader | 34 238 | 47 724 | 58 741 | 56 291 | 39 955 | 37 594 | 667 |
| Av- och nedskrivningar | 193 | 125 | 88 | 36 762 | 5 196 | 509 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 10 751 | 22 316 | 19 736 | 25 451 | 16 516 | 14 617 | 631 |
| Övriga rörelseposter, netto | −51 651 | −68 655 | −94 343 | −79 549 | −40 008 | −39 688 | — |
| Rörelseresultat | −20 662 | −17 485 | −44 255 | −97 299 | −21 813 | −11 604 | −399 |
| Ränteintäkter | 20 | 86 | 7 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 58 | 109 | 95 | 550 | 2 | 96 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −20 701 | −17 509 | −44 778 | −97 843 | −22 073 | −11 718 | −400 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 306 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 41 | 0 |
| Årets resultat | −20 701 | −17 509 | −44 778 | −97 843 | −22 073 | −452 | −400 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 226 | 1 084 | 401 | 14 035 | 36 901 | 42 016 | 56 390 |
| Varulager | 2 064 | 941 | 2 661 | 2 195 | 8 400 | 5 665 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 7 601 | 17 485 | 38 792 | 23 815 | 17 051 | 15 546 | 26 |
| Kassa och bank | 0 | 151 | 150 | 0 | 0 | 0 | 237 |
| Omsättningstillgångar | 9 665 | 18 577 | 41 603 | 26 010 | 25 450 | 21 210 | 263 |
| Summa tillgångar | 10 891 | 19 661 | 42 004 | 40 045 | 62 352 | 63 226 | 56 653 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −657 | 15 129 | −135 882 | −38 039 | −15 966 | −15 514 | 0 |
| Eget kapital | 192 | 56 | 65 | 68 | 17 011 | 39 084 | 54 650 |
| Justerat eget kapital | 192 | 56 | 65 | 68 | 17 011 | 39 084 | 54 650 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 782 | 6 534 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 10 699 | 19 605 | 41 939 | 39 977 | 27 559 | 17 608 | 2 003 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 891 | 19 661 | 42 004 | 40 045 | 62 352 | 63 226 | 56 653 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 200 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 220 200 | 199 686 | 182 186 | 137 565 | 56 140 | 55 276 | 55 000 |
Verksamhet
Mätt mot de 10 174 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Inlook Sverige AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 76,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -27,1 procent, och soliditeten var låg — 1,8 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 37 procent. Bolaget sysselsatte 51 personer och har sitt säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva följande verksamhet: - Äga och förvalta aktier i dotterbolag. - Utföra administrativa tjänster gentemot dess dotterbolag. - Utföra montagearbeten inom byggindustrin. - Äga och förvalta fastigheter. - Handel med värdepapper. - Utföra montering av tak, täckningsarbeten samt andra entreprenader inom bygg- och underhåll av fastigheter. - Utföra bygg- och måleriarbeten. - Utföra montage av undertak. - Samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jyri Heikki Salonen (f. 1965) Ordförande, Styrelseledamot
- Anders Åström (f. 1962) Styrelseledamot
- Erika Nybergh (f. 1976) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Henri Rissanen (f. 1987) Extern VD
- Rafal Bista (f. 1976) Delgivningsbar person
- Youssef El-Madhoun (f. 1997) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | INLOOK GROUP OY |
|---|---|
| Koncernmoder | INLOOK GROUP OY |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-10-24 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Moränvägen 12, 352 45, Växjö Besök: Moränvägen 12, Växjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0470-771048 |