Aktiebolag Luleå
INIS Driftteknik AB
51 sökningar
Omsättning 2025
4 mkr
−1,2 %Rörelsemarginal
3,6 %
−13,4 p.e.Soliditet
57,6 %
+3,4 p.e.Anställda
4
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 981 | 4 030 | 3 813 | 4 341 | 3 377 |
| Rörelseresultat | 142 | 682 | 369 | 421 | 520 |
| Årets resultat | 157 | 367 | 238 | 322 | 300 |
| Eget kapital | 1 059 | 1 102 | 735 | 497 | 675 |
| Balansomslutning | 2 370 | 2 745 | 2 391 | 1 519 | 1 497 |
| Anställda | 4 | 3 | 3 | 4 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 981 | 4 030 | 3 813 | 4 341 | 3 377 |
| Personalkostnader | 2 594 | 2 372 | 2 120 | 2 529 | 1 807 |
| Av- och nedskrivningar | 55 | 56 | 41 | 2 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 895 | 620 | 827 | 653 | 436 |
| Övriga rörelseposter, netto | −295 | −300 | −456 | −736 | −612 |
| Rörelseresultat | 142 | 682 | 369 | 421 | 520 |
| Ränteintäkter | 23 | 4 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 48 | 37 | 45 | 2 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 117 | 649 | 325 | 420 | 517 |
| Bokslutsdispositioner | 100 | −170 | −15 | 0 | −132 |
| Skatt | 60 | 112 | 72 | 98 | 85 |
| Årets resultat | 157 | 367 | 238 | 322 | 300 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 556 | 1 214 | 1 272 | 5 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | 745 | 1 053 | 1 006 | 668 | 448 |
| Kassa och bank | 69 | 478 | 113 | 846 | 1 043 |
| Omsättningstillgångar | 815 | 1 531 | 1 119 | 1 515 | 1 491 |
| Summa tillgångar | 2 370 | 2 745 | 2 391 | 1 519 | 1 497 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 852 | 685 | 447 | 125 | 325 |
| Eget kapital | 1 059 | 1 102 | 735 | 497 | 675 |
| Justerat eget kapital | 1 366 | 1 489 | 987 | 737 | 915 |
| Obeskattade reserver | 387 | 487 | 317 | 302 | 302 |
| Långfristiga skulder | 375 | 700 | 723 | 7 | 7 |
| Kortfristiga skulder | 549 | 456 | 616 | 713 | 513 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 370 | 2 745 | 2 391 | 1 519 | 1 497 |
| Ställda säkerheter | 550 | 550 | 550 | 0 | 0 |
Verksamhet
INIS Driftteknik AB omsatte 4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 664 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 3,6 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 57,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 1 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Luleå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva fastighetsservice, förvaltning, försäljning av VVS-artiklar, besiktningar av fastigheter bl.a. OVK (obligatorisk ventilations kontroll), energi deklaration och status samt injustering av värme och ventilation. Projektering och projektledning inom energi och installation. Förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ingemar Isaksson (f. 1965) Styrelseledamot
- Johanna Isaksson (f. 1968) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Daniel Olofsson (f. 1977) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-10-10 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124) |
| Adress | Vintervägen 9, 974 41, Luleå Besök: Vintervägen 9, Luleå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6552710 |