Aktiebolag Färgelanda
Ingro AB
71 sökningar
Omsättning 2025
5,2 mkr
+3,1 %Rörelsemarginal
0,2 %
−2,4 p.e.Soliditet
39,3 %
−4,6 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 238 | 5 081 | 4 975 | 5 068 | 4 878 | 2 696 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 10 | 133 | −44 | 57 | 22 | 303 | −6 | −7 |
| Årets resultat | 12 | 81 | −3 | 47 | 16 | 174 | 0 | −7 |
| Eget kapital | 529 | 517 | 435 | 439 | 392 | 376 | 201 | 202 |
| Balansomslutning | 1 345 | 1 177 | 1 106 | 1 152 | 1 062 | 952 | 223 | 219 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 238 | 5 081 | 4 975 | 5 068 | 4 878 | 2 696 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 1 181 | 1 158 | 1 213 | 1 356 | 1 222 | 489 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 14 | 13 | 13 | 13 | 6 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 962 | 729 | 926 | 692 | 618 | 325 | 6 | 7 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 079 | −3 047 | −2 867 | −2 950 | −3 003 | −1 573 | — | — |
| Rörelseresultat | 10 | 133 | −44 | 57 | 22 | 303 | −6 | −7 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 2 | 3 | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 | 132 | −46 | 56 | 21 | 300 | −6 | −7 |
| Bokslutsdispositioner | 7 | −30 | 43 | 3 | 0 | −81 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 |
| Skatt | 4 | 21 | 0 | 13 | 5 | 44 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 12 | 81 | −3 | 47 | 16 | 174 | 0 | −7 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 | 7 | 21 | 34 | 47 | 66 | 6 | 0 |
| Varulager | 507 | 443 | 433 | 567 | 260 | 229 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 247 | 142 | 181 | 379 | 85 | 97 | 1 | 1 |
| Kassa och bank | 590 | 585 | 471 | 172 | 670 | 560 | 217 | 218 |
| Omsättningstillgångar | 1 344 | 1 170 | 1 085 | 1 118 | 1 015 | 886 | 217 | 219 |
| Summa tillgångar | 1 345 | 1 177 | 1 106 | 1 152 | 1 062 | 952 | 223 | 219 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 417 | 336 | 338 | 292 | 276 | 102 | 101 | 109 |
| Eget kapital | 529 | 517 | 435 | 439 | 392 | 376 | 201 | 202 |
| Justerat eget kapital | 575 | 569 | 463 | 501 | 456 | 440 | 201 | 202 |
| Obeskattade reserver | 58 | 65 | 35 | 78 | 81 | 81 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 17 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 758 | 595 | 636 | 635 | 589 | 478 | 5 | 17 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 345 | 1 177 | 1 106 | 1 152 | 1 062 | 952 | 223 | 219 |
Verksamhet
Mätt mot de 776 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Ingro AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 5,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 0,2 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 39,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Färgelanda.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva hotell, restaurang och konferensverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Roland Karlsson (f. 1954) Styrelseledamot
- Pär Noord (f. 1967) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Stefan Kylebäck (f. 1965) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Precise AB (556357-4754) |
|---|---|
| Koncernmoder | Härslätt Förvaltning AB (556770-4142) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-11-10 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med drivmedel (SNI 47300) |
| Adress | Klevåsvägen 3, 451 55, Uddevalla Besök: Klevåsvägen 3, Uddevalla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0528-19990 |