Aktiebolag Orust
InfraPartner Väst AB
15 sökningar
2,1 mkr
+1,4 %42,4 %
+1,3 p.e.86,9 %
+13,3 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 050 | 2 022 | 2 040 |
| Rörelseresultat | 869 | 831 | 994 |
| Årets resultat | 690 | 665 | 792 |
| Eget kapital | 1 391 | 1 031 | 817 |
| Balansomslutning | 1 600 | 1 400 | 1 260 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 050 | 2 022 | 2 040 |
| Personalkostnader | 1 120 | 1 138 | 998 |
| Övriga externa kostnader | 58 | 49 | 35 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −13 |
| Rörelseresultat | 869 | 831 | 994 |
| Ränteintäkter | 0 | 6 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 869 | 837 | 997 |
| Skatt | 179 | 172 | 205 |
| Årets resultat | 690 | 665 | 792 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 33 | 23 | 23 |
| Kortfristiga fordringar | 684 | 789 | 700 |
| Kassa och bank | 883 | 588 | 537 |
| Omsättningstillgångar | 1 567 | 1 377 | 1 237 |
| Summa tillgångar | 1 600 | 1 400 | 1 260 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 676 | 341 | 0 |
| Eget kapital | 1 391 | 1 031 | 817 |
| Justerat eget kapital | 1 391 | 1 031 | 817 |
| Kortfristiga skulder | 209 | 369 | 443 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 600 | 1 400 | 1 260 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 11 738 granskade bolag ligger InfraPartner Väst AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 42,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 86,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Orust.
Föremålet för bolagets verksamhet är projektledning och konsultverksamhet inom infrastruktur-, bygg- och anläggningsbranschen, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Stephan Larsson (f. 1960) Verkställande direktör
- Stephan Larsson (f. 1960) Styrelseledamot
- Jan Rokka (f. 1959) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-11-14 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Svanvik 47, 472 95, Varekil Besök: Svanvik 47, Varekil |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |