Aktiebolag Enköping
Infra planering AB
162 sökningar
Omsättning 2025
37 mkr
+241,2 %Rörelsemarginal
1,3 %
−3,6 p.e.Soliditet
12,9 %
−43,2 p.e.Anställda
6
+50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 37 006 | 10 846 | 15 181 | 20 614 | 17 904 |
| Rörelseresultat | 495 | 533 | 1 226 | −289 | 699 |
| Årets resultat | 23 | 368 | 954 | −398 | 500 |
| Eget kapital | 1 674 | 2 651 | 2 283 | 1 330 | 1 727 |
| Balansomslutning | 14 803 | 4 724 | 4 593 | 7 272 | 7 064 |
| Anställda | 6 | 4 | 3 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 37 006 | 10 846 | 15 181 | 20 614 | 17 904 |
| Personalkostnader | 3 691 | 2 099 | 1 824 | 1 420 | 1 323 |
| Av- och nedskrivningar | 959 | 475 | 515 | 475 | 657 |
| Övriga externa kostnader | 4 291 | 2 135 | 2 415 | 2 331 | 1 774 |
| Övriga rörelseposter, netto | −27 570 | −5 604 | −9 201 | −16 677 | −13 451 |
| Rörelseresultat | 495 | 533 | 1 226 | −289 | 699 |
| Ränteintäkter | 0 | 3 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 165 | 73 | 128 | 110 | 134 |
| Resultat efter finansiella poster | 330 | 463 | 1 100 | −398 | 565 |
| Bokslutsdispositioner | −300 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 7 | 95 | 146 | 0 | 64 |
| Årets resultat | 23 | 368 | 954 | −398 | 500 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 188 | 3 003 | 3 487 | 3 967 | 3 739 |
| Kortfristiga fordringar | 6 192 | 1 720 | 848 | 3 303 | 3 325 |
| Kassa och bank | 1 423 | 1 | 258 | 2 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 7 615 | 1 721 | 1 106 | 3 305 | 3 326 |
| Summa tillgångar | 14 803 | 4 724 | 4 593 | 7 272 | 7 064 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 601 | 2 233 | 1 279 | 1 678 | 1 177 |
| Eget kapital | 1 674 | 2 651 | 2 283 | 1 330 | 1 727 |
| Justerat eget kapital | 1 912 | 2 651 | 2 283 | 1 330 | 1 727 |
| Obeskattade reserver | 300 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 3 659 | 0 | 288 | 1 570 | 2 133 |
| Kortfristiga skulder | 9 170 | 2 073 | 2 022 | 4 372 | 3 204 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 803 | 4 724 | 4 593 | 7 272 | 7 064 |
| Ställda säkerheter | 7 048 | 3 172 | 3 552 | 4 421 | 4 237 |
Verksamhet
Infra planering AB omsatte 37 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 9 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,3 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 12,9 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 241 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Enköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska utveckla och tillverka byggmaskiner, bedriva övrig byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Joakim Johansson (f. 1969) Styrelseledamot
- Johan Westberg (f. 1981) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Maria Bengtsson (f. 1980) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-09-15 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av gruv-, bergbrytnings- och byggmaskiner (SNI 28920) |
| Adress | Tillinge Nykvarn 2, 745 94, Enköping Besök: Tillinge Nykvarn 2, Enköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |