Aktiebolag Upplands-Väsby
Infra Bilinredning AB
194 sökningar
24 mkr
+6,8 %13,5 %
−3,9 p.e.51,8 %
−4,5 p.e.14
+40,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 24 041 | 22 513 | 12 576 | 11 135 | 10 890 | 11 864 | 14 363 |
| Rörelseresultat | 3 234 | 3 901 | 1 265 | 1 278 | 1 457 | 1 439 | 1 759 |
| Årets resultat | 2 597 | 3 102 | 1 005 | 1 014 | 1 143 | 1 124 | 1 362 |
| Eget kapital | 4 107 | 4 510 | 2 308 | 2 203 | 3 390 | 2 247 | 2 423 |
| Balansomslutning | 7 926 | 8 002 | 4 640 | 4 340 | 5 301 | 3 807 | 4 380 |
| Anställda | 14 | 10 | 9 | 9 | 9 | 9 | 10 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 24 041 | 22 513 | 12 576 | 11 135 | 10 890 | 11 864 | 14 363 |
| Personalkostnader | 7 623 | 6 408 | 5 011 | 4 468 | 4 257 | 4 562 | 5 180 |
| Av- och nedskrivningar | 41 | 46 | 59 | 48 | 47 | 52 | 35 |
| Övriga externa kostnader | 2 220 | 2 410 | 1 226 | 1 068 | 1 141 | 1 656 | 1 414 |
| Övriga rörelseposter, netto | −10 923 | −9 748 | −5 015 | −4 273 | −3 988 | −4 155 | −5 975 |
| Rörelseresultat | 3 234 | 3 901 | 1 265 | 1 278 | 1 457 | 1 439 | 1 759 |
| Ränteintäkter | 52 | 26 | 3 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 | 5 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 283 | 3 922 | 1 267 | 1 278 | 1 456 | 1 435 | 1 756 |
| Skatt | 686 | 820 | 262 | 264 | 313 | 311 | 394 |
| Årets resultat | 2 597 | 3 102 | 1 005 | 1 014 | 1 143 | 1 124 | 1 362 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 186 | 51 | 97 | 156 | 102 | 149 | 201 |
| Varulager | 1 114 | 1 743 | 1 385 | 759 | 473 | 800 | 656 |
| Kortfristiga fordringar | 3 814 | 5 692 | 2 842 | 3 028 | 4 395 | 2 574 | 3 225 |
| Kassa och bank | 2 812 | 516 | 316 | 397 | 331 | 284 | 298 |
| Omsättningstillgångar | 7 740 | 7 951 | 4 543 | 4 184 | 5 199 | 3 658 | 4 179 |
| Summa tillgångar | 7 926 | 8 002 | 4 640 | 4 340 | 5 301 | 3 807 | 4 380 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 390 | 1 288 | 1 183 | 1 069 | 2 127 | 1 003 | 941 |
| Eget kapital | 4 107 | 4 510 | 2 308 | 2 203 | 3 390 | 2 247 | 2 423 |
| Justerat eget kapital | 4 107 | 4 510 | 2 308 | 2 203 | 3 390 | 2 247 | 2 423 |
| Kortfristiga skulder | 3 819 | 3 492 | 2 332 | 2 137 | 1 911 | 1 560 | 1 957 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 926 | 8 002 | 4 640 | 4 340 | 5 301 | 3 807 | 4 380 |
Verksamhet
Mätt mot de 5 349 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Infra Bilinredning AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 24 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 13,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 51,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 14 personer, med säte i Upplands-Väsby.
Aktiebolaget skall bedriva utveckling, tillverkning, montering samt handel med utrustning samt inredning till fordon, äga och förvalta lös och fast egendom, samt idka därmed förenlig verksam- het.
Styrelse & ledning
- Roland Sellman (f. 1967) Verkställande direktör
- Steffen Patrik Karlsson (f. 1969) Ordförande, Styrelseledamot
- Roland Sellman (f. 1967) Styrelseledamot
- Lars Johansson (f. 1962) Styrelsesuppleant
- Annie Pyk Hammarqvist (f. 1987) Revisor
Koncern
| Moderbolag | System Edström Bilinredningar AB (556132-4558) |
|---|---|
| Koncernmoder | Tenens AB (559349-9915) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1998-12-17 |
|---|---|
| Bransch | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311) |
| Adress | Raseborgsgatan 11, 164 74, Kista Besök: Raseborgsgatan 11, Kista |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-59092020 |