Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar InfoCaption AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
InfoCaption AB ökade omsättningen med 18 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 752 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 7,6 procent, mot branschmedianens 5,9 procent.
Soliditeten ligger på 23,6 procent — branschens median är 46,6 procent.
Bolaget har 25 anställda; medianbolaget i branschen har 11.
Branschen: Dataprogrammering
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 750 | 1 520 | 51 % | |
| Värdeförändring | +80,0 % | 233 | 1 483 | 84 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,1 % | 479 | 1 751 | 73 % |
| Rörelsemarginal | 7,6 % | 761 | 1 751 | 57 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,3 % | 644 | 1 752 | 63 % |
| Soliditet | 23,6 % | 1 381 | 1 748 | 21 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 313 tkr | 1 229 | 1 752 | 30 % |
| Rörelseresultat per anställd | 100 tkr | 891 | 1 752 | 49 % |
| Nettoomsättning | 32 824 tkr | 607 | 1 752 | 65 % |
| Rörelseresultat | 2 493 tkr | 579 | 1 752 | 67 % |
| Antal anställda | 25 | 408 | 1 752 | 77 % |
Gävleborgs län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 722 | 1 942 | 63 % | |
| Värdeförändring | +80,0 % | 213 | 1 917 | 89 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,1 % | 395 | 2 120 | 81 % |
| Rörelsemarginal | 7,6 % | 794 | 2 120 | 63 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,3 % | 629 | 2 120 | 70 % |
| Soliditet | 23,6 % | 1 723 | 2 117 | 19 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 313 tkr | 1 515 | 2 120 | 29 % |
| Rörelseresultat per anställd | 100 tkr | 1 015 | 2 120 | 52 % |
| Nettoomsättning | 32 824 tkr | 532 | 2 120 | 75 % |
| Rörelseresultat | 2 493 tkr | 478 | 2 120 | 77 % |
| Antal anställda | 25 | 291 | 2 120 | 86 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 33 905 | 78 068 | 57 % | |
| Värdeförändring | +80,0 % | 9 088 | 76 955 | 88 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,1 % | 17 475 | 87 561 | 80 % |
| Rörelsemarginal | 7,6 % | 33 917 | 87 479 | 61 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,3 % | 27 662 | 87 581 | 68 % |
| Soliditet | 23,6 % | 70 605 | 87 385 | 19 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 313 tkr | 64 977 | 87 582 | 26 % |
| Rörelseresultat per anställd | 100 tkr | 44 597 | 87 582 | 49 % |
| Nettoomsättning | 32 824 tkr | 26 850 | 87 582 | 69 % |
| Rörelseresultat | 2 493 tkr | 23 805 | 87 582 | 73 % |
| Antal anställda | 25 | 14 482 | 87 582 | 83 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .