Aktiebolag Karlstad
Industri konstruktion i Sverige AB
158 sökningar
1,7 mkr
+23,6 %4,2 %
+19,4 p.e.90,9 %
−1,0 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 710 | 1 383 | 1 740 | 2 049 | 2 278 | 2 080 | 2 174 | 1 755 |
| Rörelseresultat | 71 | −211 | 44 | 269 | 716 | 578 | 543 | 182 |
| Årets resultat | 41 | −216 | 41 | 212 | 566 | 456 | 428 | 153 |
| Eget kapital | 1 859 | 1 818 | 2 034 | 2 293 | 2 081 | 1 515 | 1 059 | 803 |
| Balansomslutning | 2 044 | 1 977 | 2 248 | 2 643 | 2 344 | 1 794 | 1 420 | 1 036 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 710 | 1 383 | 1 740 | 2 049 | 2 278 | 2 080 | 2 174 | 1 755 |
| Personalkostnader | 1 175 | 1 102 | 992 | 973 | 781 | 768 | 726 | 702 |
| Av- och nedskrivningar | 27 | 27 | 27 | 27 | 19 | 6 | 9 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 254 | 277 | 296 | 181 | 204 | 261 | 348 | 282 |
| Övriga rörelseposter, netto | −183 | −188 | −381 | −599 | −558 | −467 | −548 | −579 |
| Rörelseresultat | 71 | −211 | 44 | 269 | 716 | 578 | 543 | 182 |
| Ränteintäkter | 13 | 17 | 14 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 84 | −216 | 57 | 269 | 716 | 578 | 551 | 205 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 4 | 0 |
| Skatt | 43 | 0 | 16 | 57 | 150 | 128 | 126 | 51 |
| Årets resultat | 41 | −216 | 41 | 212 | 566 | 456 | 428 | 153 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 529 | 415 | 292 | 89 | 116 | 0 | 6 | 15 |
| Kortfristiga fordringar | 649 | 277 | 474 | 392 | 264 | 343 | 210 | 307 |
| Kassa och bank | 866 | 1 285 | 1 482 | 2 162 | 1 964 | 1 451 | 1 204 | 715 |
| Omsättningstillgångar | 1 515 | 1 562 | 1 956 | 2 554 | 2 228 | 1 794 | 1 415 | 1 021 |
| Summa tillgångar | 2 044 | 1 977 | 2 248 | 2 643 | 2 344 | 1 794 | 1 420 | 1 036 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 768 | 1 984 | 1 943 | 2 031 | 1 465 | 1 009 | 581 | 600 |
| Eget kapital | 1 859 | 1 818 | 2 034 | 2 293 | 2 081 | 1 515 | 1 059 | 803 |
| Justerat eget kapital | 1 859 | 1 818 | 2 034 | 2 293 | 2 081 | 1 515 | 1 064 | 810 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 9 |
| Kortfristiga skulder | 185 | 159 | 214 | 350 | 263 | 279 | 355 | 224 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 044 | 1 977 | 2 248 | 2 643 | 2 344 | 1 794 | 1 420 | 1 036 |
Verksamhet
Mätt mot de 8 489 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Industri konstruktion i Sverige AB över mittlinjen sett till omsättning, med 1,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 4,2 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 90,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 24 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Karlstad.
Bolaget skall bedriva handel med varor och tjänster inom domänhantering och bedriva konsultverksamhet inom områdena teknik och IT samt äga värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Erik Sandahl (f. 1978) Styrelseledamot
- Sara Melcher (f. 1979) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-02-07 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Skivedsgatan 3, 654 68, Karlstad Besök: Skivedsgatan 3, Karlstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |