Aktiebolag Göteborg
InCertify AB
65 sökningar
Omsättning 2024
3,7 mkr
+6,7 %Rörelsemarginal
34,8 %
+51,3 p.e.Soliditet
59,7 %
+24,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 675 | 3 444 | 3 573 | 356 | 196 | 138 | 5 |
| Rörelseresultat | 1 278 | −568 | 1 855 | 13 | 23 | 82 | −33 |
| Årets resultat | 1 115 | −564 | 1 471 | 9 | 17 | 72 | −33 |
| Eget kapital | 1 575 | 640 | 1 585 | 114 | 105 | 89 | 17 |
| Balansomslutning | 2 640 | 1 812 | 2 778 | 188 | 162 | 124 | 18 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 675 | 3 444 | 3 573 | 356 | 196 | 138 | 5 |
| Personalkostnader | 1 293 | 1 936 | 449 | 8 | 5 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 285 | 2 066 | 1 188 | 332 | 167 | 54 | 38 |
| Övriga rörelseposter, netto | 188 | — | −74 | −3 | −1 | −2 | — |
| Rörelseresultat | 1 278 | −568 | 1 855 | 13 | 23 | 82 | −33 |
| Ränteintäkter | 1 | 6 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 8 | 3 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 270 | −564 | 1 854 | 12 | 21 | 82 | −33 |
| Skatt | 155 | 0 | 383 | 3 | 5 | 11 | 0 |
| Årets resultat | 1 115 | −564 | 1 471 | 9 | 17 | 72 | −33 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 22 | 30 | 102 | 8 | 8 | 8 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 474 | −1 | 22 | 23 | 0 | 14 |
| Kassa och bank | 2 617 | 1 308 | 2 677 | 158 | 131 | 116 | 4 |
| Omsättningstillgångar | 2 618 | 1 782 | 2 676 | 180 | 154 | 116 | 18 |
| Summa tillgångar | 2 640 | 1 812 | 2 778 | 188 | 162 | 124 | 18 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 410 | 1 154 | 64 | 55 | 38 | −33 | 0 |
| Eget kapital | 1 575 | 640 | 1 585 | 114 | 105 | 89 | 17 |
| Justerat eget kapital | 1 575 | 640 | 1 585 | 114 | 105 | 89 | 17 |
| Långfristiga skulder | 5 | 5 | 6 | 6 | 8 | 1 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 1 060 | 1 167 | 1 187 | 68 | 49 | 34 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 640 | 1 812 | 2 778 | 188 | 162 | 124 | 18 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 981 granskade bolag ligger InCertify AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 3,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 34,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 59,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 7 procent. Sätet finns i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget jobbar med rådgivning och hantering av personskador i försäkringsärenden och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sargon Kalasho (f. 1993) Styrelseledamot
- Ashor Kalasho (f. 1998) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Ibrahim Patel (f. 1990) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-05-22 |
|---|---|
| Bransch | Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare (SNI 66220) |
| Adress | Kontrabasgatan 5D, 421 50, Västra Frölunda Besök: Kontrabasgatan 5 D, Västra Frölunda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |