Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Impala Nordic AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Impala Nordic AB ökade omsättningen med 36 procent senaste året. Medianen bland branschens 229 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 25,3 procent, mot branschmedianens 7,3 procent.
Soliditeten ligger på 51,9 procent — branschens median är 52,5 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 169 | 198 | 15 % | |
| Värdeförändring | +65,0 % | 45 | 193 | 77 % |
| Tillväxt i omsättning | +36,3 % | 39 | 229 | 83 % |
| Rörelsemarginal | 25,3 % | 47 | 227 | 79 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,8 % | 94 | 229 | 59 % |
| Soliditet | 51,9 % | 118 | 229 | 48 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 227 tkr | 197 | 229 | 14 % |
| Rörelseresultat per anställd | 310 tkr | 105 | 229 | 54 % |
| Nettoomsättning | 4 908 tkr | 220 | 229 | 4 % |
| Rörelseresultat | 1 241 tkr | 124 | 229 | 46 % |
| Antal anställda | 4 | 186 | 229 | 19 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 6 252 | 9 286 | 33 % | |
| Värdeförändring | +65,0 % | 1 329 | 9 168 | 86 % |
| Tillväxt i omsättning | +36,3 % | 901 | 10 558 | 91 % |
| Rörelsemarginal | 25,3 % | 630 | 10 545 | 94 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,8 % | 3 222 | 10 559 | 69 % |
| Soliditet | 51,9 % | 4 339 | 10 533 | 59 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 227 tkr | 8 207 | 10 559 | 22 % |
| Rörelseresultat per anställd | 310 tkr | 2 367 | 10 559 | 78 % |
| Nettoomsättning | 4 908 tkr | 9 566 | 10 559 | 9 % |
| Rörelseresultat | 1 241 tkr | 4 352 | 10 559 | 59 % |
| Antal anställda | 4 | 7 954 | 10 559 | 25 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 53 554 | 78 286 | 32 % | |
| Värdeförändring | +65,0 % | 11 501 | 77 169 | 85 % |
| Tillväxt i omsättning | +36,3 % | 7 671 | 87 562 | 91 % |
| Rörelsemarginal | 25,3 % | 5 084 | 87 475 | 94 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,8 % | 27 179 | 87 581 | 69 % |
| Soliditet | 51,9 % | 35 963 | 87 381 | 59 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 227 tkr | 68 531 | 87 582 | 22 % |
| Rörelseresultat per anställd | 310 tkr | 19 259 | 87 582 | 78 % |
| Nettoomsättning | 4 908 tkr | 79 667 | 87 582 | 9 % |
| Rörelseresultat | 1 241 tkr | 36 441 | 87 582 | 58 % |
| Antal anställda | 4 | 66 431 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .