Aktiebolag Nordanstig 144 sökningar
Ilsbo Parts AB
Metallegoarbeten
16,2 mkr
+10,3 %-15,0 %
−13,3 p.e.17,1 %
+1,3 p.e.8
−11,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 16 240 | 14 724 | 12 484 | 6 231 | 15 167 | 16 301 | 17 351 | 19 776 |
| Rörelseresultat | −2 439 | −246 | −1 542 | −1 307 | 589 | −1 371 | −84 | −25 |
| Årets resultat | −2 633 | −345 | −1 597 | −1 325 | 555 | −1 050 | 11 | 87 |
| Eget kapital | 1 098 | 531 | 876 | 2 473 | 3 798 | 3 243 | 4 893 | 5 232 |
| Balansomslutning | 6 411 | 3 360 | 3 457 | 4 080 | 6 031 | 4 962 | 7 670 | 7 463 |
| Anställda | 8 | 9 | 8 | 7 | 10 | 11 | 10 | 12 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06* | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 240 | 14 724 | 12 484 | 6 231 | 15 167 | 16 301 | 17 351 | 19 776 |
| Personalkostnader | 7 477 | 5 193 | 4 696 | 4 119 | 5 287 | 5 740 | 5 651 | 6 260 |
| Av- och nedskrivningar | 250 | 180 | 198 | 176 | 181 | 259 | 288 | 333 |
| Övriga externa kostnader | 3 605 | 2 623 | 2 286 | 1 743 | 2 441 | 2 833 | 3 041 | 3 163 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 347 | −6 974 | −6 846 | −1 500 | −6 669 | −8 840 | −8 455 | −10 045 |
| Rörelseresultat | −2 439 | −246 | −1 542 | −1 307 | 589 | −1 371 | −84 | −25 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 193 | 100 | 56 | 18 | 36 | 52 | 42 | 34 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 633 | −345 | −1 597 | −1 325 | 555 | −1 424 | −140 | −59 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 373 | 181 | 182 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | 36 |
| Årets resultat | −2 633 | −345 | −1 597 | −1 325 | 555 | −1 050 | 11 | 87 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06* | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 568 | 933 | 1 033 | 1 189 | 1 006 | 1 314 | 1 384 | 1 722 |
| Varulager | 2 495 | 1 939 | 1 933 | 1 771 | 1 443 | 2 276 | 2 755 | 2 849 |
| Kortfristiga fordringar | 1 348 | 431 | 152 | 934 | 935 | 1 129 | 3 133 | 2 371 |
| Kassa och bank | 0 | 57 | 339 | 186 | 2 647 | 243 | 398 | 520 |
| Omsättningstillgångar | 3 843 | 2 427 | 2 423 | 2 891 | 5 025 | 3 648 | 6 286 | 5 740 |
| Summa tillgångar | 6 411 | 3 360 | 3 457 | 4 080 | 6 031 | 4 962 | 7 670 | 7 463 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 411 | 756 | 2 353 | 3 678 | 3 123 | 4 173 | 4 762 | 5 025 |
| Eget kapital | 1 098 | 531 | 876 | 2 473 | 3 798 | 3 243 | 4 893 | 5 232 |
| Justerat eget kapital | 1 098 | 531 | 876 | 2 473 | 3 798 | 3 243 | 5 190 | 5 672 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 374 | 554 |
| Långfristiga skulder | 2 390 | 953 | 901 | 0 | 69 | 428 | 271 | 160 |
| Kortfristiga skulder | 2 923 | 1 876 | 1 680 | 1 607 | 2 164 | 1 291 | 2 132 | 1 517 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 411 | 3 360 | 3 457 | 4 080 | 6 031 | 4 962 | 7 670 | 7 463 |
| Ställda säkerheter | 1 700 | 1 700 | 1 700 | 1 700 | 2 000 | 1 700 | 1 866 | 1 665 |
| Ansvarsförbindelser | 3 200 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 156 granskade bolag ligger Ilsbo Parts AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 16,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -15,0 procent, och soliditeten var måttlig — 17,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 10 procent. Bolaget sysselsatte 8 personer och har sitt säte i Nordanstig.
Föremålet för bolagets versamhet är tillverkning av redskap för skogs- och jordbruk, mekanisk verkstadsindustri, äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Clas Göran Tönnehag (f. 1971) Styrelseledamot
- Marlen Tönnehag (f. 1982) Styrelsesuppleant
- Elisabeth Björstedt (f. 1974) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Prästgårdens Förvaltnings Aktiebolag (556630-7574) |
|---|---|
| Koncernmoder | Prästgårdens Förvaltnings Aktiebolag (556630-7574) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1989-08-09 |
|---|---|
| Adress | Västtjär 28, 829 91, Ilsbo Besök: Västtjär 28, Ilsbo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0650-742186 |