Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar iLogik AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
iLogik AB minskade omsättningen med 30 procent senaste året. Medianen bland branschens 675 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 11,0 procent, mot branschmedianens 6,8 procent.
Soliditeten ligger på 59,4 procent — branschens median är 47,9 procent.
Bolaget har 7 anställda; medianbolaget i branschen har 10.
Branschen: Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 363 | 596 | 39 % | |
| Värdeförändring | −22,0 % | 481 | 592 | 19 % |
| Tillväxt i omsättning | −29,6 % | 614 | 673 | 9 % |
| Rörelsemarginal | 11,0 % | 240 | 674 | 64 % |
| Avkastning på eget kapital | 25,4 % | 278 | 675 | 59 % |
| Soliditet | 59,4 % | 203 | 673 | 70 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 470 tkr | 423 | 675 | 37 % |
| Rörelseresultat per anställd | 162 tkr | 288 | 675 | 57 % |
| Nettoomsättning | 10 290 tkr | 476 | 675 | 29 % |
| Rörelseresultat | 1 134 tkr | 351 | 675 | 48 % |
| Antal anställda | 7 | 401 | 675 | 41 % |
Västerbottens län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 028 | 1 882 | 45 % | |
| Värdeförändring | −22,0 % | 1 553 | 1 860 | 17 % |
| Tillväxt i omsättning | −29,6 % | 1 964 | 2 055 | 4 % |
| Rörelsemarginal | 11,0 % | 578 | 2 051 | 72 % |
| Avkastning på eget kapital | 25,4 % | 606 | 2 055 | 71 % |
| Soliditet | 59,4 % | 623 | 2 052 | 70 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 470 tkr | 1 407 | 2 055 | 32 % |
| Rörelseresultat per anställd | 162 tkr | 830 | 2 055 | 60 % |
| Nettoomsättning | 10 290 tkr | 1 302 | 2 055 | 37 % |
| Rörelseresultat | 1 134 tkr | 887 | 2 055 | 57 % |
| Antal anställda | 7 | 1 035 | 2 055 | 50 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 41 024 | 78 068 | 47 % | |
| Värdeförändring | −22,0 % | 62 982 | 76 955 | 18 % |
| Tillväxt i omsättning | −29,6 % | 83 336 | 87 561 | 5 % |
| Rörelsemarginal | 11,0 % | 23 345 | 87 479 | 73 % |
| Avkastning på eget kapital | 25,4 % | 28 564 | 87 581 | 67 % |
| Soliditet | 59,4 % | 26 667 | 87 385 | 69 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 470 tkr | 58 599 | 87 582 | 33 % |
| Rörelseresultat per anställd | 162 tkr | 34 097 | 87 582 | 61 % |
| Nettoomsättning | 10 290 tkr | 57 644 | 87 582 | 34 % |
| Rörelseresultat | 1 134 tkr | 38 140 | 87 582 | 56 % |
| Antal anställda | 7 | 45 728 | 87 582 | 48 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .