Aktiebolag Malmö
Ilmatar Sweden AB
55 sökningar
Omsättning 2024
22 tkr
Rörelsemarginal
-183490,9 %
Soliditet
1,8 %
−1,2 p.e.Anställda
14
+27,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 22 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −40 368 | −30 902 | −10 888 |
| Årets resultat | −48 514 | −30 211 | −12 707 |
| Eget kapital | 1 572 | 1 507 | 118 |
| Balansomslutning | 87 451 | 50 984 | 6 941 |
| Anställda | 14 | 11 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 22 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 25 082 | 14 775 | 5 589 |
| Av- och nedskrivningar | 1 227 | 641 | 151 |
| Övriga externa kostnader | 14 016 | 17 402 | 5 174 |
| Övriga rörelseposter, netto | −65 | — | — |
| Rörelseresultat | −40 368 | −30 902 | −10 888 |
| Ränteintäkter | 21 | 691 | 0 |
| Räntekostnader | 8 168 | 0 | 869 |
| Resultat efter finansiella poster | −48 514 | −30 211 | −12 707 |
| Årets resultat | −48 514 | −30 211 | −12 707 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 83 821 | 44 323 | 5 344 |
| Kortfristiga fordringar | 2 119 | 6 649 | 1 251 |
| Kassa och bank | 1 511 | 12 | 346 |
| Omsättningstillgångar | 3 631 | 6 660 | 1 598 |
| Summa tillgångar | 87 451 | 50 984 | 6 941 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 5 661 | −12 707 | 0 |
| Eget kapital | 1 572 | 1 507 | 118 |
| Justerat eget kapital | 1 572 | 1 507 | 118 |
| Långfristiga skulder | 73 481 | 0 | 688 |
| Kortfristiga skulder | 12 398 | 49 477 | 6 135 |
| Summa eget kapital och skulder | 87 451 | 50 984 | 6 941 |
| Ansvarsförbindelser | 92 980 | 44 400 | 12 800 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 085 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Ilmatar Sweden AB strax under mitten sett till omsättning, med 22 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -183490,9 procent, och soliditeten var låg — 1,8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 14 personer, med säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att utveckla, äga och driva anläggningar för förnybar solenergi i Sverige och därtill tillhörande verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Antti Pekka Santeri Sallila (f. 1972) Styrelseledamot
- Petrus Juhana Kariniemi (f. 1991) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Saranda Dema (f. 1993) Delgivningsbar person
- Karin Victoria Lundquist (f. 1972) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | ILMATAR SOLAR DEVELOPMENT OY |
|---|---|
| Koncernmoder | ILMATAR SOLAR DEVELOPMENT OY |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-11-30 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124) |
| Adress | Stortorget 29, 211 34, Malmö Besök: Stortorget 29, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |