Aktiebolag Sollentuna
ILLEAN AB
39 sökningar
Omsättning 2025
559 tkr
−13,6 %Rörelsemarginal
3,8 %
+22,5 p.e.Soliditet
42,8 %
−7,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 559 | 647 | 510 | 602 | 473 | 243 | 324 | 95 |
| Rörelseresultat | 21 | −121 | 186 | −46 | 263 | 25 | 14 | 9 |
| Årets resultat | 20 | −75 | 110 | 24 | 127 | 11 | 6 | 7 |
| Eget kapital | 180 | 160 | 235 | 225 | 201 | 74 | 63 | 57 |
| Balansomslutning | 421 | 317 | 513 | 421 | 439 | 324 | 405 | 265 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 559 | 647 | 510 | 602 | 473 | 243 | 324 | 95 |
| Personalkostnader | 390 | 193 | 203 | 10 | 5 | 10 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 51 | 51 | 51 |
| Övriga externa kostnader | 147 | 575 | 121 | 130 | 238 | 158 | 99 | 35 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | −508 | 50 | — | −160 | — |
| Rörelseresultat | 21 | −121 | 186 | −46 | 263 | 25 | 14 | 9 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 20 | −121 | 185 | −47 | 263 | 25 | 14 | 9 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 46 | −46 | 80 | −80 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 29 | 10 | 56 | 14 | 8 | 2 |
| Årets resultat | 20 | −75 | 110 | 24 | 127 | 11 | 6 | 7 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 68 | 118 |
| Kortfristiga fordringar | 100 | 95 | 0 | 0 | 9 | 0 | 50 | 50 |
| Kassa och bank | 321 | 222 | 513 | 421 | 430 | 308 | 288 | 96 |
| Omsättningstillgångar | 421 | 317 | 513 | 421 | 439 | 308 | 338 | 146 |
| Summa tillgångar | 421 | 317 | 513 | 421 | 439 | 324 | 405 | 265 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 110 | 185 | 75 | 151 | 24 | 13 | 7 | 0 |
| Eget kapital | 180 | 160 | 235 | 225 | 201 | 74 | 63 | 57 |
| Justerat eget kapital | 180 | 160 | 272 | 225 | 265 | 74 | 63 | 57 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 46 | 0 | 80 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 100 | 45 | 19 | 4 | 1 | 21 | 90 | 170 |
| Kortfristiga skulder | 141 | 112 | 213 | 192 | 157 | 229 | 252 | 38 |
| Summa eget kapital och skulder | 421 | 317 | 513 | 421 | 439 | 324 | 405 | 265 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 2 001 bolag som granskas inom samma bransch hamnar ILLEAN AB över mittlinjen sett till omsättning, med 559 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,8 procent, och soliditeten var god — 42,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 14 procent. Sätet finns i Sollentuna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva Industri & produktdesignverksamhet kläder, textilier, smyckestillverkning samt förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Karl Altin (f. 1986) Styrelseledamot
- Peter Yngen (f. 1955) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-07-14 |
|---|---|
| Bransch | Industridesign och modedesign (SNI 74110) |
| Adress | Roslagsgatan 49, 113 54, Stockholm Besök: Roslagsgatan 49, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |