Aktiebolag Sundbyberg
Ikano Bostad Danvikstull P-Däck AB
79 sökningar
Omsättning 2025
3,2 mkr
+19,0 %Rörelsemarginal
67,2 %
−3,6 p.e.Soliditet
5,3 %
+0,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 201 | 2 690 | 2 880 | 2 876 | 2 344 | 2 341 | 2 580 | 2 238 |
| Rörelseresultat | 2 152 | 1 905 | 2 072 | 1 392 | 1 641 | 1 601 | 1 600 | 1 656 |
| Årets resultat | 35 | −51 | −36 | 35 | 10 | −20 | −8 | 9 |
| Eget kapital | 198 | 163 | 213 | 250 | 215 | 205 | 225 | 233 |
| Balansomslutning | 3 715 | 3 601 | 3 838 | 4 117 | 4 028 | 3 969 | 4 160 | 4 133 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 201 | 2 690 | 2 880 | 2 876 | 2 344 | 2 341 | 2 580 | 2 238 |
| Av- och nedskrivningar | 74 | 74 | 74 | 78 | 73 | 71 | 82 | 66 |
| Övriga externa kostnader | 974 | 711 | 764 | 1 406 | 629 | 669 | 898 | 516 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 30 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 2 152 | 1 905 | 2 072 | 1 392 | 1 641 | 1 601 | 1 600 | 1 656 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 50 | 83 | 0 | 53 | 0 | 0 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 103 | 1 822 | 1 991 | 1 340 | 1 604 | 1 546 | 1 566 | 1 621 |
| Koncernbidrag | −2 059 | −1 873 | −2 025 | −1 295 | −1 592 | −1 566 | −1 576 | −1 609 |
| Skatt | 9 | 0 | 2 | 9 | 3 | 1 | −2 | 3 |
| Årets resultat | 35 | −51 | −36 | 35 | 10 | −20 | −8 | 9 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 647 | 2 721 | 2 795 | 2 863 | 2 926 | 3 022 | 3 093 | 3 175 |
| Kortfristiga fordringar | 1 068 | 880 | 1 043 | 1 254 | 1 102 | 947 | 1 067 | 958 |
| Omsättningstillgångar | 1 068 | 880 | 1 042 | 1 253 | 1 102 | 947 | 1 067 | 958 |
| Summa tillgångar | 3 715 | 3 601 | 3 838 | 4 117 | 4 028 | 3 969 | 4 160 | 4 133 |
| Aktiekapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Balanserat resultat | 103 | 154 | 189 | 155 | 145 | 165 | 173 | 164 |
| Eget kapital | 198 | 163 | 213 | 250 | 215 | 205 | 225 | 233 |
| Justerat eget kapital | 198 | 163 | 213 | 250 | 215 | 205 | 225 | 233 |
| Avsättningar | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 | 6 | 6 | 8 |
| Kortfristiga skulder | 3 511 | 3 432 | 3 619 | 3 861 | 3 806 | 3 758 | 3 929 | 3 892 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 715 | 3 601 | 3 838 | 4 117 | 4 028 | 3 969 | 4 160 | 4 133 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 664 granskade bolag ligger Ikano Bostad Danvikstull P-Däck AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 3,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 67,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 5,3 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 19 procent. Sätet finns i Sundbyberg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska självt eller genom dotterbolag äga, förvalta och utveckla fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mikael Hallengren (f. 1974) Ordförande, Styrelseledamot
- Gunilla Ann-Charlotte Hansson (f. 1963) Styrelseledamot
- Marie Sein (f. 1966) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Carola Lavén (f. 1972) Extern firmatecknare
- Sara Zachrisson (f. 1984) Extern firmatecknare
- Roger Johansson (f. 1969) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | IB Markholding Sverige 207 AB (559055-3367) |
|---|---|
| Koncernmoder | IKANO S.A. |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-12-20 |
|---|---|
| Bransch | Övrig stödverksamhet avseende landtransport (SNI 52219) |
| Adress | Box 31066, 200 49, Malmö Besök: Box 31066, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |