Aktiebolag Uppsala 57 sökningar
IFU Arena AB
Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar
34,5 mkr
+16,8 %29,1 %
−1,3 p.e.2,7 %
+0,7 p.e.16
−5,9 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 34 477 | 29 522 | 27 655 | 25 114 | 10 202 | 22 705 | 28 700 | 25 823 |
| Rörelseresultat | 10 019 | 8 973 | 7 378 | 11 972 | 6 754 | 5 749 | 5 296 | 5 270 |
| Årets resultat | 2 266 | 380 | 531 | 3 089 | 395 | −1 027 | −15 | 27 |
| Eget kapital | 8 707 | 6 441 | 6 061 | 5 530 | 2 442 | 2 046 | 3 073 | 3 088 |
| Balansomslutning | 316 644 | 319 685 | 322 442 | 334 406 | 333 866 | 336 108 | 343 320 | 347 174 |
| Anställda | 16 | 17 | 15 | 15 | 13 | 28 | 30 | 22 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 34 477 | 29 522 | 27 655 | 25 114 | 10 202 | 22 705 | 28 700 | 25 823 |
| Personalkostnader | 15 249 | 13 859 | 12 170 | 13 419 | 9 111 | 16 320 | 19 513 | 14 779 |
| Av- och nedskrivningar | 8 630 | 8 101 | 8 174 | 8 359 | 11 726 | 8 306 | 7 965 | 7 775 |
| Övriga externa kostnader | 7 883 | 7 990 | 8 378 | 8 672 | 5 485 | 5 980 | 7 312 | 7 214 |
| Övriga rörelseposter, netto | 7 304 | 9 401 | 8 445 | 17 308 | 22 874 | 13 650 | 11 386 | 9 215 |
| Rörelseresultat | 10 019 | 8 973 | 7 378 | 11 972 | 6 754 | 5 749 | 5 296 | 5 270 |
| Ränteintäkter | 939 | 729 | 177 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 7 807 | 8 533 | 5 698 | 5 297 | 3 825 | 6 011 | 5 950 | 4 168 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 150 | 1 169 | 519 | 5 907 | 1 467 | −262 | −654 | −473 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 648 | −1 800 | −860 | −764 | 700 | 500 |
| Skatt | 884 | 789 | 636 | 1 018 | 212 | 0 | 61 | 0 |
| Årets resultat | 2 266 | 380 | 531 | 3 089 | 395 | −1 027 | −15 | 27 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 268 403 | 276 619 | 283 197 | 289 146 | 296 887 | 309 003 | 317 113 | 322 783 |
| Varulager | 607 | 449 | 512 | 309 | 123 | 166 | 351 | 234 |
| Kortfristiga fordringar | 3 945 | 3 219 | 3 738 | 19 201 | 2 966 | 2 895 | 21 346 | 3 270 |
| Kassa och bank | 43 689 | 39 398 | 34 995 | 25 750 | 33 891 | 24 045 | 4 509 | 20 888 |
| Omsättningstillgångar | 48 241 | 43 066 | 39 245 | 45 260 | 36 980 | 27 105 | 26 207 | 24 392 |
| Summa tillgångar | 316 644 | 319 685 | 322 442 | 334 406 | 333 866 | 336 108 | 343 320 | 347 174 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 6 391 | 6 011 | 5 480 | 2 391 | 1 997 | 3 023 | 3 038 | 3 011 |
| Eget kapital | 8 707 | 6 441 | 6 061 | 5 530 | 2 442 | 2 046 | 3 073 | 3 088 |
| Justerat eget kapital | 11 626 | 9 360 | 8 981 | 8 963 | 4 446 | 3 367 | 3 788 | 4 358 |
| Obeskattade reserver | 3 676 | 3 676 | 3 677 | 4 324 | 2 524 | 1 664 | 900 | 1 600 |
| Avsättningar | 3 539 | 4 147 | 2 971 | 1 742 | 566 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 269 700 | 274 700 | 279 700 | 284 700 | 299 700 | 309 700 | 314 700 | 307 500 |
| Kortfristiga skulder | 31 022 | 30 721 | 30 033 | 38 110 | 28 634 | 22 698 | 24 647 | 34 986 |
| Summa eget kapital och skulder | 316 644 | 319 685 | 322 442 | 334 406 | 333 866 | 336 108 | 343 320 | 347 174 |
| Ansvarsförbindelser | 3 171 | 3 171 | 3 171 | 3 171 | 3 171 | 0 | 0 | 3 171 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 852 granskade bolag ligger IFU Arena AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 34,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 29,1 procent, och soliditeten var låg — 2,7 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 17 procent. Bolaget sysselsatte 16 personer och har sitt säte i Uppsala.
Bolaget skall bedriva drift och förvaltning av idrottshall samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Ola Nordström (f. 1953) Ordförande, Styrelseledamot
- Anders Gustafsson (f. 1963) Styrelseledamot
- Dan Bremler (f. 1956) Styrelseledamot
- Kristofer Gallon (f. 1986) Styrelseledamot
- Staffan Karlsson (f. 1968) Styrelseledamot
- Stefan Sjöö (f. 1964) Styrelseledamot
- Tobias Svensson (f. 1973) Extern VD
- Erik Svenson (f. 1984) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-03-18 |
|---|---|
| Adress | Råbyvägen, 77, 754 60, Uppsala Besök: Råbyvägen 77, Uppsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 018-201010 |