Aktiebolag Stockholm
IENG Consulting AB
13 sökningar
353 tkr
+620,4 %22,1 %
74,9 %
+24,9 p.e.1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 353 | 49 | 1 347 |
| Rörelseresultat | 78 | −101 | 247 |
| Årets resultat | 72 | −99 | 192 |
| Eget kapital | 140 | 68 | 217 |
| Balansomslutning | 187 | 136 | 273 |
| Anställda | 1 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 353 | 49 | 1 347 |
| Personalkostnader | 25 | 3 | 400 |
| Övriga externa kostnader | 60 | 127 | 198 |
| Övriga rörelseposter, netto | −190 | −20 | −502 |
| Rörelseresultat | 78 | −101 | 247 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 0 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 77 | −99 | 247 |
| Skatt | 5 | 0 | 55 |
| Årets resultat | 72 | −99 | 192 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 40 | 58 | 75 |
| Kassa och bank | 147 | 78 | 198 |
| Omsättningstillgångar | 187 | 136 | 273 |
| Summa tillgångar | 187 | 136 | 273 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 43 | 142 | 0 |
| Eget kapital | 140 | 68 | 217 |
| Justerat eget kapital | 140 | 68 | 217 |
| Kortfristiga skulder | 47 | 68 | 56 |
| Summa eget kapital och skulder | 187 | 136 | 273 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 10 181 bolag som granskas inom samma bransch hamnar IENG Consulting AB bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 353 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 22,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 74,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 620 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Aktiebolaget skall bedriva konsultverksamhet, försäljning inom bygg- anläggnings tjänster och inriktning inom affärs- utveckling. Vidare ämnar bolaget att köpa fast och lös egendom, förvärva och förvalta aktier i andra bolag och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Staffan Gioudas Eklund (f. 1988) Styrelseledamot
- Eleni Gioudas Eklund (f. 1983) Styrelsesuppleant
- Charikleia Pantazidou (f. 1999) Extern firmatecknare
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-03-03 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Lyckselevägen 4, 162 67, Vällingby Besök: Lyckselevägen 4, Vällingby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |