Aktiebolag Sandviken
Idrottsmottagningen i Sandviken AB
12 sökningar
310 tkr
−6,6 %40,0 %
−8,8 p.e.60,0 %
+12,8 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 310 | 332 | 293 | 191 |
| Rörelseresultat | 124 | 162 | 8 | 116 |
| Årets resultat | 96 | 126 | 6 | 69 |
| Eget kapital | 195 | 176 | 100 | 94 |
| Balansomslutning | 325 | 373 | 267 | 236 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 310 | 332 | 293 | 191 |
| Personalkostnader | 2 | 3 | 1 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 120 | 133 | 259 | 52 |
| Övriga rörelseposter, netto | −52 | −22 | −13 | −11 |
| Rörelseresultat | 124 | 162 | 8 | 116 |
| Räntekostnader | 1 | 3 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 123 | 160 | 8 | 116 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | −29 |
| Skatt | 26 | 34 | 2 | 18 |
| Årets resultat | 96 | 126 | 6 | 69 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 12 | 24 | 36 | 48 |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 2 | 3 | 38 |
| Kassa och bank | 300 | 347 | 228 | 150 |
| Omsättningstillgångar | 313 | 349 | 231 | 188 |
| Summa tillgångar | 325 | 373 | 267 | 236 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 51 | 25 | 69 | 0 |
| Eget kapital | 195 | 176 | 100 | 94 |
| Justerat eget kapital | 218 | 199 | 123 | 117 |
| Obeskattade reserver | 29 | 29 | 29 | 29 |
| Kortfristiga skulder | 124 | 168 | 138 | 113 |
| Summa eget kapital och skulder | 325 | 373 | 267 | 236 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 152 granskade bolag ligger Idrottsmottagningen i Sandviken AB bland de mindre aktörerna räknat på omsättning, med 310 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 40,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 60,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 7 procent. Sätet finns i Sandviken.
Rehab av idrottsskador Gjutning av fotbäddar Coachning och träningsupplägg Löpanalyser Friskvård mot företag Föreläsningar Konditionstester
Styrelse & ledning
- Håkan Nyström (f. 1963) Styrelseledamot
- Katarina Nyström (f. 1958) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-05-24 |
|---|---|
| Bransch | Fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950) |
| Adress | Rossnäsvägen 48, 811 93, Sandviken Besök: Rossnäsvägen 48, Sandviken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |