Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar IDL Biotech AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
IDL Biotech AB ökade omsättningen med 33 procent senaste året. Medianen bland branschens 46 jämförbara bolag är -2 procent.
Rörelsemarginalen är 5,2 procent, mot branschmedianens 8,1 procent.
Soliditeten ligger på 72,2 procent — branschens median är 67,2 procent.
Bolaget har 21 anställda; medianbolaget i branschen har 25.
Branschen: Tillverkning av övriga kemiska produkter
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +33,3 % | 5 | 46 | 89 % |
| Rörelsemarginal | 5,2 % | 31 | 46 | 33 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,6 % | 21 | 46 | 54 % |
| Soliditet | 72,2 % | 18 | 44 | 59 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 728 tkr | 29 | 46 | 37 % |
| Rörelseresultat per anställd | 142 tkr | 29 | 46 | 37 % |
| Nettoomsättning | 57 293 tkr | 28 | 46 | 39 % |
| Rörelseresultat | 2 986 tkr | 28 | 46 | 39 % |
| Antal anställda | 21 | 27 | 46 | 41 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +33,3 % | 2 897 | 24 743 | 88 % |
| Rörelsemarginal | 5,2 % | 11 877 | 24 710 | 52 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,6 % | 13 954 | 24 752 | 44 % |
| Soliditet | 72,2 % | 3 741 | 24 704 | 85 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 728 tkr | 7 863 | 24 753 | 68 % |
| Rörelseresultat per anställd | 142 tkr | 10 349 | 24 753 | 58 % |
| Nettoomsättning | 57 293 tkr | 5 884 | 24 753 | 76 % |
| Rörelseresultat | 2 986 tkr | 6 572 | 24 753 | 73 % |
| Antal anställda | 21 | 5 758 | 24 753 | 77 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +33,3 % | 8 569 | 87 562 | 90 % |
| Rörelsemarginal | 5,2 % | 43 537 | 87 475 | 50 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,6 % | 48 729 | 87 581 | 44 % |
| Soliditet | 72,2 % | 12 991 | 87 381 | 85 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 728 tkr | 26 578 | 87 582 | 70 % |
| Rörelseresultat per anställd | 142 tkr | 37 127 | 87 582 | 58 % |
| Nettoomsättning | 57 293 tkr | 17 607 | 87 582 | 80 % |
| Rörelseresultat | 2 986 tkr | 20 959 | 87 582 | 76 % |
| Antal anställda | 21 | 17 299 | 87 582 | 80 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .