Aktiebolag Vallentuna
Idilator Förvaltning AB
150 sökningar
331 tkr
−51,0 %-1,2 %
90,6 %
+39,7 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 331 | 676 | 241 | 278 | 547 | 784 | 661 |
| Rörelseresultat | −4 | 2 358 | 93 | 107 | 207 | 210 | 207 |
| Årets resultat | 0 | 5 | 0 | 44 | 108 | 90 | 100 |
| Eget kapital | 348 | 418 | 463 | 463 | 419 | 311 | 221 |
| Balansomslutning | 384 | 821 | 4 000 | 4 080 | 4 442 | 4 473 | 4 301 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07* | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 331 | 676 | 241 | 278 | 547 | 784 | 661 |
| Personalkostnader | 1 | 0 | 13 | 17 | 28 | 17 | 39 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 |
| Övriga externa kostnader | 334 | 106 | 15 | 16 | 264 | 509 | 87 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 1 788 | −72 | −90 | — | — | −280 |
| Rörelseresultat | −4 | 2 358 | 93 | 107 | 207 | 210 | 207 |
| Ränteintäkter | 4 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 352 | 93 | 51 | 68 | 95 | 78 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 6 | 0 | 56 | 139 | 115 | 129 |
| Skatt | 0 | 1 | 0 | 12 | 31 | 25 | 29 |
| Årets resultat | 0 | 5 | 0 | 44 | 108 | 90 | 100 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07* | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 254 | 0 | 3 854 | 3 901 | 3 949 | 3 997 | 4 044 |
| Kortfristiga fordringar | 90 | 235 | 130 | 175 | 47 | 352 | 241 |
| Kassa och bank | 40 | 586 | 16 | 4 | 446 | 124 | 16 |
| Omsättningstillgångar | 130 | 821 | 146 | 179 | 493 | 476 | 257 |
| Summa tillgångar | 384 | 821 | 4 000 | 4 080 | 4 442 | 4 473 | 4 301 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 228 | 293 | 343 | 299 | 191 | 101 | 1 |
| Eget kapital | 348 | 418 | 463 | 463 | 419 | 311 | 221 |
| Justerat eget kapital | 348 | 418 | 463 | 463 | 419 | 311 | 221 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 3 518 | 3 568 | 3 934 | 3 677 | 3 656 |
| Kortfristiga skulder | 36 | 403 | 19 | 49 | 89 | 485 | 424 |
| Summa eget kapital och skulder | 384 | 821 | 4 000 | 4 080 | 4 442 | 4 473 | 4 301 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 3 300 | 3 300 | 3 300 | 3 300 | 3 300 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 174 granskade bolag ligger Idilator Förvaltning AB i det nedre skiktet räknat på omsättning, med 331 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 90,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 51 procent. Bolaget hör hemma i Vallentuna.
Bolaget ska bedriva bygg-, design- och inredningsverksamhet. Ävensom byggledning och entreprenad inom anläggning, mark, grund, väg och vattenområdet. Bolaget ska bedriva förvaltning och handel med fast och lös egendom, företrädesvis aktier och andra värdepapper samt bedriva konsultverksamhet inom informationsteknologi. Exploatering av uppfinningar och bedriva logistikverksamhet samt idka annan därmed förenlig verksamhet inom och utom Sverige.
Styrelse & ledning
- Björn Erik Torgilsson (f. 1943) Styrelseledamot
- Arvid Rapp (f. 1979) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1961-04-14 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Lingsbergsvägen 19, 186 43, Vallentuna Besök: Lingsbergsvägen 19, Vallentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |