Aktiebolag Burlöv Fusionerat 2026-03-11
Idesta Foodtech AB
151 sökningar
Omsättning 2024
45,6 mkr
−12,0 %Rörelsemarginal
-3,1 %
−4,5 p.e.Soliditet
3,2 %
−0,6 p.e.Anställda
9
−10,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 45 590 | 51 833 | 52 683 | 48 077 | 49 741 |
| Rörelseresultat | −1 391 | 744 | −2 261 | −1 382 | 388 |
| Årets resultat | 54 | 12 | 37 | 45 | 175 |
| Eget kapital | 820 | 766 | 754 | 717 | 672 |
| Balansomslutning | 26 979 | 21 431 | 27 520 | 25 243 | 18 585 |
| Anställda | 9 | 10 | 29 | 33 | 34 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 45 590 | 51 833 | 52 683 | 48 077 | 49 741 |
| Personalkostnader | 6 915 | 7 130 | 14 731 | 16 790 | 16 332 |
| Av- och nedskrivningar | 37 | 28 | 31 | 10 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 17 338 | 17 236 | 13 676 | 10 227 | 9 638 |
| Övriga rörelseposter, netto | −22 691 | −26 695 | −26 506 | −22 432 | −23 381 |
| Rörelseresultat | −1 391 | 744 | −2 261 | −1 382 | 388 |
| Ränteintäkter | 33 | 31 | 4 | — | — |
| Räntekostnader | 30 | 42 | 31 | 42 | 38 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 388 | 733 | −2 288 | −1 424 | 351 |
| Bokslutsdispositioner | −7 | −7 | −33 | 100 | −108 |
| Koncernbidrag | 1 500 | −700 | 2 400 | 1 400 | 0 |
| Skatt | 51 | 14 | 42 | 31 | 68 |
| Årets resultat | 54 | 12 | 37 | 45 | 175 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 767 | 131 | 188 | 148 | 30 |
| Varulager | 16 128 | 14 494 | 14 262 | 14 567 | 11 776 |
| Kortfristiga fordringar | 5 911 | 5 239 | 11 194 | 10 243 | 6 599 |
| Kassa och bank | 4 173 | 1 567 | 1 876 | 285 | 180 |
| Omsättningstillgångar | 26 212 | 21 300 | 27 332 | 25 095 | 18 555 |
| Summa tillgångar | 26 979 | 21 431 | 27 520 | 25 243 | 18 585 |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 100 |
| Balanserat resultat | 266 | 254 | 217 | 172 | −3 |
| Eget kapital | 820 | 766 | 754 | 717 | 672 |
| Justerat eget kapital | 864 | 804 | 787 | 723 | 758 |
| Obeskattade reserver | 55 | 48 | 41 | 8 | 108 |
| Kortfristiga skulder | 26 104 | 20 617 | 26 725 | 24 518 | 17 805 |
| Summa eget kapital och skulder | 26 979 | 21 431 | 27 520 | 25 243 | 18 585 |
| Ställda säkerheter | 15 700 | 15 700 | 15 700 | 15 700 | 15 700 |
Verksamhet
Med 45,6 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2024 hör Idesta Foodtech AB till den övre fjärdedelen bland branschens 551 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på -3,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 3,2 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 12 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 9 personer, med säte i Burlöv.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att driva fabriks- och handelsrörelse, företrädesvis avseende storköksutrustning av rostfritt eller annat material samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Anders Pettersson (f. 1967) Verkställande direktör
Styrelse
- Johan Wahlström (f. 1971) Ordförande, Styrelseledamot
- Martin Wahlström (f. 1973) Styrelseledamot
- Anders Pettersson (f. 1967) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Marie Jägenstedt (f. 1986) Revisor
- Magnus Nordén (f. 1971) Revisorsuppleant
Koncern
| Moderbolag | Idesta AB (556605-9431) |
|---|---|
| Koncernmoder | Solidest AB (556585-5490) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-10-06 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av andra möbler och madrasser (SNI 31009) |
| Adress | Hammarvägen 13, 232 37, Arlöv Besök: Hammarvägen 13, Arlöv |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 040-385050 |