Aktiebolag Stockholm
Idéla Kunskapscentrum AB
56 sökningar
1,4 mkr
−28,2 %55,4 %
−17,8 p.e.95,5 %
+3,7 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 400 | 1 949 | 2 214 | 2 207 | 1 711 | 1 468 | 1 588 |
| Rörelseresultat | 776 | 1 428 | 1 767 | 1 252 | 761 | 392 | 74 |
| Årets resultat | 669 | 1 133 | 1 403 | 994 | 597 | 307 | 57 |
| Eget kapital | 5 223 | 4 554 | 3 420 | 2 018 | 1 024 | 426 | 119 |
| Balansomslutning | 5 468 | 4 962 | 4 025 | 2 471 | 1 444 | 683 | 541 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 400 | 1 949 | 2 214 | 2 207 | 1 711 | 1 468 | 1 588 |
| Personalkostnader | 203 | 178 | 133 | 97 | 129 | 831 | 1 286 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 821 | 245 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −421 | −343 | −314 | −858 | — | — | −228 |
| Rörelseresultat | 776 | 1 428 | 1 767 | 1 252 | 761 | 392 | 74 |
| Ränteintäkter | 70 | 2 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 843 | 1 427 | 1 767 | 1 252 | 760 | 392 | 74 |
| Skatt | 174 | 294 | 364 | 258 | 163 | 85 | 17 |
| Årets resultat | 669 | 1 133 | 1 403 | 994 | 597 | 307 | 57 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 207 | 344 | 279 | 114 | 109 | 6 | 168 |
| Kassa och bank | 5 261 | 4 618 | 3 746 | 2 356 | 1 335 | 677 | 373 |
| Omsättningstillgångar | 5 468 | 4 962 | 4 025 | 2 471 | 1 444 | 683 | 541 |
| Summa tillgångar | 5 468 | 4 962 | 4 025 | 2 471 | 1 444 | 683 | 541 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 504 | 3 371 | 1 967 | 974 | 377 | 69 | 12 |
| Eget kapital | 5 223 | 4 554 | 3 420 | 2 018 | 1 024 | 426 | 119 |
| Justerat eget kapital | 5 223 | 4 554 | 3 420 | 2 018 | 1 024 | 426 | 119 |
| Kortfristiga skulder | 245 | 408 | 605 | 453 | 420 | 257 | 422 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 468 | 4 962 | 4 025 | 2 471 | 1 444 | 683 | 541 |
Verksamhet
Mätt mot de 348 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Idéla Kunskapscentrum AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 55,4 procent, och soliditeten var hög — 95,5 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 28 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Stockholm.
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet, vägledning, utbildning och förvaltning inom juridiska, ekonomiska, marknadsföring, samhällsorienterande, utvecklande spörsmål samt förvaltning av värdepapper och därtill förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Niclas Holm (f. 1970) Styrelseledamot
- Cecilia Collin (f. 1969) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Accessor Group AB (559006-2740) |
|---|---|
| Koncernmoder | Accessor Group AB (559006-2740) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-05-30 |
|---|---|
| Bransch | Övriga öppna sociala insatser för vuxna (SNI 88993) |
| Adress | Ankargatan 27, 723 48, Västerås Besök: Ankargatan 27, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |