Aktiebolag Sundsvall
Ice Beauty AB
24 sökningar
2,4 mkr
−30,9 %2,6 %
+0,1 p.e.11,2 %
−8,5 p.e.2
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 381 | 3 448 | 2 695 | 811 |
| Rörelseresultat | 62 | 87 | 142 | −88 |
| Årets resultat | 43 | 48 | 128 | −88 |
| Eget kapital | 116 | 73 | 153 | 25 |
| Balansomslutning | 1 034 | 370 | 498 | 387 |
| Anställda | 2 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 381 | 3 448 | 2 695 | 811 |
| Personalkostnader | 641 | 1 303 | 523 | 299 |
| Av- och nedskrivningar | 35 | 24 | 24 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 716 | 650 | 821 | 231 |
| Övriga rörelseposter, netto | −927 | −1 384 | −1 185 | −369 |
| Rörelseresultat | 62 | 87 | 142 | −88 |
| Räntekostnader | 4 | 4 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 58 | 83 | 140 | −88 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −20 | 0 | 0 |
| Skatt | 15 | 15 | 12 | 0 |
| Årets resultat | 43 | 48 | 128 | −88 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 717 | 72 | 96 | 0 |
| Varulager | 282 | 314 | 368 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | −44 | −69 | 8 |
| Kassa och bank | 35 | 28 | 103 | 379 |
| Omsättningstillgångar | 317 | 298 | 402 | 387 |
| Summa tillgångar | 1 034 | 370 | 498 | 387 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 48 | 88 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 116 | 73 | 153 | 25 |
| Justerat eget kapital | 280 | 237 | 301 | 25 |
| Obeskattade reserver | 206 | 206 | 186 | 0 |
| Långfristiga skulder | 559 | 0 | 9 | 301 |
| Kortfristiga skulder | 153 | 91 | 150 | 61 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 034 | 370 | 498 | 387 |
| Ställda säkerheter | 545 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 984 granskade bolag ligger Ice Beauty AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 2,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,6 procent, och soliditeten var måttlig — 11,2 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 31 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Sundsvall.
Skönhetsbehandlingar.
Styrelse & ledning
- Skyddad identitet (f. 1988) Styrelseledamot
- Skyddad identitet (f. 2001) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-08-31 |
|---|---|
| Bransch | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220) |
| Adress | Leopoldsgatan 19, 754 41, Uppsala Besök: Leopoldsgatan 19, Uppsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |