Aktiebolag Nacka
IAMAI AB
75 sökningar
12,9 mkr
+66,1 %0,5 %
+2,4 p.e.9,7 %
+3,5 p.e.3
−25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 949 | 7 796 | 15 766 | 19 880 | 11 871 | 8 694 |
| Rörelseresultat | 65 | −148 | 19 | 38 | 59 | 444 |
| Årets resultat | 72 | −158 | 3 | 7 | 29 | 337 |
| Eget kapital | 339 | 267 | 425 | 422 | 416 | 387 |
| Balansomslutning | 3 479 | 4 287 | 3 969 | 9 775 | 4 491 | 4 422 |
| Anställda | 3 | 4 | 4 | 2 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 949 | 7 796 | 15 766 | 19 880 | 11 871 | 8 694 |
| Personalkostnader | 2 079 | 1 892 | 2 054 | 895 | 36 | 44 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 98 | 261 | 189 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 253 | 1 269 | 1 835 | 1 546 | 12 086 | 8 205 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 552 | −4 685 | −11 597 | −17 212 | 310 | — |
| Rörelseresultat | 65 | −148 | 19 | 38 | 59 | 444 |
| Ränteintäkter | 10 | 1 | 1 | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 11 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 74 | −158 | 20 | 37 | 58 | 444 |
| Skatt | 2 | 0 | 17 | 30 | 29 | 107 |
| Årets resultat | 72 | −158 | 3 | 7 | 29 | 337 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 98 | 358 | 547 | 237 |
| Kortfristiga fordringar | 2 432 | 3 203 | 2 183 | 5 180 | 3 188 | 2 548 |
| Kassa och bank | 1 047 | 1 084 | 1 688 | 4 237 | 756 | 1 637 |
| Omsättningstillgångar | 3 479 | 4 287 | 3 871 | 9 417 | 3 944 | 4 185 |
| Summa tillgångar | 3 479 | 4 287 | 3 969 | 9 775 | 4 491 | 4 422 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 217 | 278 | 275 | 7 | −210 | 0 |
| Eget kapital | 339 | 267 | 425 | 422 | 416 | 387 |
| Justerat eget kapital | 339 | 267 | 425 | 422 | 416 | 387 |
| Långfristiga skulder | 0 | 177 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 3 140 | 3 843 | 3 544 | 9 353 | 4 075 | 4 035 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 479 | 4 287 | 3 969 | 9 775 | 4 491 | 4 422 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 60 338 bolag som granskas inom samma bransch hamnar IAMAI AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 12,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,5 procent, och soliditeten var låg — 9,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 66 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Nacka.
Bolaget utvecklar en AI-baserad teknikplattform för förmedling av konsulttjänster och rekrytering. Genom denna plattform bedrivs konsultverksamhet inom IT, AI, digitalisering och affärsutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Charlotte Maria Mattfolk (f. 1974) Verkställande direktör
- Charlotte Maria Mattfolk (f. 1974) Styrelseledamot
- Linus Mattfolk (f. 1976) Styrelsesuppleant
- Malin Nilsson (f. 1974) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Maxemmiza AB (559220-1965) |
|---|---|
| Koncernmoder | Coro Holding AB (556992-8582) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-12-06 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Falkvägen 1, 132 46, Saltsjö-Boo Besök: Falkvägen 1, Saltsjö-Boo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |